Çin: Suudi Arabistan, Körfez refahının yapı taşıdır

G20 Zirvesi’ne katılan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir araya geldi. Devlet Başkanı, “Riyad Körfez’in ilerleyişi için mihenk taşı” dedi.

G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile bir araya gelen Cinping, Çin’in Suudi Arabistan ile ilişkilerine büyük önem verdiğini belirtti.

ÇİN, SUUDİ ARABİSTAN’IN YANINDA DURACAK

Cinping, “Çin, Suudi Arabistan’ı ekonomik çeşitlilik ve sosyal reform kampanyası için güçlü bir şekilde destekliyor. Temel çıkarlarını içeren konularda Suudi Arabistan’ın yanında duracak” şeklinde konuştu.

Çin ve Suudi Arabistan’ın enerji alanında güçlü bir ilişkisi var. Suudi Arabistan’ın, dünyanın üçüncü büyük petrol alıcısı olan Çin’deki pazar payını artırması bekleniyor.

GÜNEY AFRİKA VE ENDONEZYA LİDERLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Suudi Arabistan Veliaht Prensi, G20 Zirvesi’nin oturum aralarında çok sayıda devlet lideri ile görüştü. Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın bir araya geldiği isimler arasında Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Muhammed Yusuf Kalla da bulunuyor.

Şarkul Avsat