Arap Koalisyonu Yaralı 50 Husi’yi Maskat’a Tahliye Etti

Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı yaralı 50 Husi milisinin uluslararası insani hukuk ve normlara uygun bir şekilde Maskat’ta tedavi için tahliye edildiğini duyurdu.

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in İsveç’te başlayacak barış müzakerelerine ilişkin attığı adımlara dair açıklamalarda bulundu.

Maliki, Griffiths’in görüşmelere katılacak taraflar arasında güven tesis edilmesi çerçevesinde yaralı 50 Husi milisin insani nedenlerle Maskat’a tahliyesini kolaylaştırması için Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı’na talepte bulunduğunu bildirdi.

YARALILAR DOKTOR EŞLİĞİNDE TAHLİYE EDİLDİ

Albay Maliki, bütün prosedürlerin tamamlanmasının ardından yaralı militanların 50 refakatçi ve 3 Yemenli doktor eşliğinde BM’ye bağlı ticari uçaklarla tahliye edilerek Maskat’a götürülmek üzere bugün Sana Havaalanı’na gideceğini dile getirdi.

Sözcü, Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Yemen’i bir siyasi çözüme ulaştırma yönündeki çabalarını desteklemek için uluslararası insani hukuk ve normlara uygun olarak gerekli tüm imkanları sağlama yönünde çalıştığını vurguladı.

Kaynak: Şarkul Avsat