BAE, Gözlerimizi Kızıl Gezegen’e Çevirecek

Günümüzde tüm uzay ajansları yönlerini Mars’a çevirmiş durumda. Birleşik Arap Emirlikleri ise Temmuz 2020’de ilk Mars görevini gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İnsanlığın bir sonraki durağı olarak nitelendirilen Mars için gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmesi planlanan görevlerin sayısı her geçen gün artıyor.

BAE 2020’DE İLK MARS GÖREVİNİ YAPACAK

Mars, insanlığın çıktığı uzay yolculuğunda yeni varış noktası. Tüm uzay ajansları yönlerini Mars’a çevirmiş durumdalar ve önümüzdeki senelerde peş peşe gerçekleşecek önemli Mars görevleri mevcut.

Hatta insanlı Mars yolculukları bile konuşulmaya başlandı ancak şu an için yalnızca gözlem yapma amaçlı görevler söz konusu çünkü henüz Mars’a dair bilmediğimiz çok şey var.

Mars’a yolculuk hedefi olan ülkeler arasında biri ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE). Mars Misyonu Birleşik Arap Emirlikleri, Temmuz 2020’de ilk Mars görevini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Uzay aracı, 2021’de Mars atmosferine giriş yapacak ve sonrasında da elde edeceği verileri Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı’na iletecek.

Kaynak: Yeni Yüzyıl Gazetesi