Bahreyn Kralı Mecliste Siyasi Gruplaşma İstemiyor

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al-i Halife, meclisin açılışında Şura Konseyi üyelerinin herhangi bir politik gruba bağlı olmamalarını gerektiğini belirtti.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al-i Halife, Şura Meclis üyelerinin atanmasına ilişkin bazı hükümlerin gözden geçirilmesini emretti. Kral, Şura Konseyi üyelerinin herhangi bir politik gruba bağlı olmamalarını istedi.

Kral, Parlamento seçimlerinin sona ermesinden ve yeni Temsilciler Meclisi’nin yapısının netleştirilmesinden sonra, gelecek için adımlar atmaya başladı.

Al-i Halife’nin başkanlık ettiği Şura Meclisi açılış töreni gerçekleştirildi.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, ülkede yapılan genel ve yerel seçimlerin ardından Başbakan Halife bin Selman Al Halife’yi yeniden hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Bahreyn resmi ajansı BNA’nın haberine göre, hükümetin istifasını kabul eden Kral Hamed bin İsa, yeni hükümeti kurma görevini Başbakan Halife bin Selman Al-i Halife’ye verdi.

Bahreyn’de genel ve yerel seçimlerin birinci tur oylaması 24 Kasım’da, ikinci tur oylaması ise 1 Aralık’ta gerçekleştirilmişti.

Resmi kaynaklar, genel seçimlere yüzde 67, yerel seçimlere ise yüzde 70 katılımın olduğunu açıklamıştı.

Bahreyn’de seçimle iş başına gelen Temsilciler Meclisi ve doğrudan Kral’ın atadığı 40 üyeli Şura Meclisi olmak üzere parlamentonun iki kanadı bulunuyor.

Kayrak: Şark’ul Avsat