Suudi Arabistan Dünyanın En Büyük Yazılım Yarışmasına Ev Sahipliği Yaptı

Aralarında Doktorlar Mühendisler, Bilim Adamları, Tasarımcılar, Girişimciler Bulunan 1000’den Fazla Suudi Hacker Perşembe Günü Riyad’da Prenses Noura Üniversitesi Kongre Merkezi’nde Dünyanın En Büyük Sağlık Yazılım Yarışmasına Katıldı.

Teknoloji Küvozleri Ve Hızlandırıcıları İçin Bedir Programı’nın Desteği, Mıt Hacking Medicine İşbirliği İle Kral Abdülaziz Bilim Ve Teknoloji Kenti Tarafından 3 Gün Süren, “Suudi Arabistan’da Sağlık Bakımını Yeniden Tahayyül Etmek” Başlıklı Bir Yazılım Yarışması Yapıldı. Yarışmaya 100 Hacker Katıldı Ve 10 Farklı Sağlık Bakımı Sorunu Üzerinden Yarışıldı. Amaç, 20’den Fazla Biyotek Startup Firması Hedefine Doğru Biyomedikal Teknoloji Tasarımını Geliştirmektir.

Yarışmanın Açılış Konuşmasında Kral Abdülaziz Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Enes El Faris Hedefin “Suud Sağlık Bakanlığı’nın Bakım Modeli İle Uyumlu Bir Şekilde, Blok Zinciri Ve Sağlıkta Yapay Zekâ, Kanser İnovasyon İzi Ve Destekleyici Teknoloji Ve Yaşlanma Gibi Geniş Bir Konu Yelpazesinde Sağlık Ve Teknolojik Sektöründe Bulunan En İyi Yetenekleri, Sağlık Bakımının En Büyük Sorunlarını Çözmeleri Ve Sağlık Bakımı Girişimciliğini Ve Dijital Stratejileri Öğretmeleri İçin Birleştirmek Ve Onları Harekete Geçirmek.” Olduğunu Söyledi.

Sağlık Bakımı, Suud Vizyon 2030 Ve Ulusal Dönüşüm Programı 2020’de, Ülkedeki Sağlık Bakımı Hizmetlerinin Ve Tesislerinin Niteliğini Geliştirmek İçin Birincil Odak Noktalarından Biri Olarak Tanımlanmıştı.

2011’de Başlatılan İlk Yarışmadan İtibaren Mıt Hacking Medicine 30 Ülkede 150’ye Yakın Yazılım Yarışmasına Destek Oldu. Bu Organizasyonlardan Çıkan Takımlar Başarılı Bir Şekilde Yerel Kurumlarla Bir Araya Geldi. 175 Milyon Doları Aşan Bir Yatırım Fonu Toplandı Ve Sağlık Bakımı Kurumları Ya Da Şirketleri İle Ortak Olundu.

Kaynak: Ameinfo