Umman’da Grip Vakaları %71 Azaldı

Umman, Temmuz-Eylül 2018 döneminde geçen yıl aynı dönemle kıyasla grip vakalarında % 70.7’lik büyük bir düşüş kaydetti.  Bakanlık Umman’da Temmuz 2017-Temmuz 2018 tarihleri arasında tıbbi komplikasyon ve ölüme yol açan toplam vaka sayısının 2726 olduğunu da söyledi. Bu önceki yıla göre daha düşük.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada “Bu yıl Temmuz ayından Eylül ayına kadar 291 grip vakası kaydedilirken bu rakam geçen yıl aynı dönemde 992 idi.” dedi. Açıklamanın devamında Umman’da Temmuz 2017-Temmuz 2018 tarihleri arasında tıbbi komplikasyon ve ölüme yol açan toplam vaka sayısının 2726 olduğun söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Umman’ın yarı tropik ülkelerden biri olduğunu belirterek mevsimsel grip virüslerinin yıl boyunca görüldüğünü de ekledi. “Bununla birlikte, virüsler Eylül ayı başlarında daha aktif bir hale gelip bu durum yılda en fazla iki kez Mayıs’ın ortalarına kadar sürer.”

Bakanlığa göre virüse iki günlük maruz kalışın ardından grip enfeksiyonlu kişi şu belirtilerin bir kaçını ya da tamamını hisseder: ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı, vücut ve kas ağrısı, halsizlik (iyi hissetmemek) ve kusma ve bazılarında, özellikle çocuklarda ishal. Bazı hastaların durumu kötüleşebilir ve bu hastalarda ölüme yol açabilir.

Grip Bağışıklık Yetmezliği Olanlarla Çocuklarda Uzun Sürüyor

“Grip enfeksiyonu öksürük ya da hapşırık yoluyla yayılır. Bazı durumlarda enfeksiyon grip virüsü ile kontamine (bulaşmış) olmuş yüzeylere ya da nesnelere dokunmak ardından da gözlere, ağza ya da buruna temas etmekle oluşur. Enfeksiyon bir günlük belirtiden önce ve yaklaşık 5-7 günlük belirti sonrasında bulaşabilir. Enfeksiyonun yayılma süresi bağışıklık yetmezliği olan insanlar ve çocuklarda daha uzun sürebilir.”

Grip tedavisi için bol su içmek, dinlenmek ve özellikle yüksek riskli gruplarda ciddi komplikasyon ve ölümü azaltan anti-viral ilaçlar almak gerekmekte.

Hastalığı önlemek için, öksürürken ağzı ve burnu kapamak ve elleri düzenli olarak yıkamak gibi önleyici tedbirler şarttır. “Mevsimsel grip aşısı sağlık çalışanları ve hamile kadınlar dâhil ciddi grip komplikasyonlara açık yüksek riskli kişilere tavsiye edilmektedir. Bu risk grubuna yaşlılar, kronik tıbbi rahatsızlıkları olan hastalar (HIV/AIDS’li hastalar, solunum hastalıkları, kalp hastalıkları, böbrek ve karaciğer hastaları, şeker gibi nörolojik ve metabolik hastalıklar ve bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullananlar)  ve yolcular girmektedir.

Kaynak: Muscatdaily