Yemen’e Suudi Petrol Yardımı Ulaştı

Suudi Arabistan, Yemen’in elektrik ihtiyacının karşılanması için 65 ton petrol hibe etti.

Suudi Arabistan’ın “Yemen’i Kalkındırma ve Yeniden Yapılandırma Programı” projesi kapsamında Yemen’in elektrik ihtiyacının karşılanması için hibe ettiği ikinci parti, 65 ton petrol Pazar günü Aden limanına ulaştı.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre, Elektrik Bakanı Muhammed Enani “İkinci parti petrolün gelmesi elektrik konusunda Aden’in çeşitli bölgelerindeki vatandaşlara olumlu yönde etkileyecek. Hükümetin Yemen’in kalkınması ve yeniden inşası için Suudiler’in verdiği desteği takdir ediyoruz” dedi.

Aden Valisi Ahmed Salim Rabi “Suudiler tarafından yollanan ikinci parti petrol, elektriğin düzenli iyileştirilmesini sağlayacak” ifadesinde bulundu.  Suudiler’in “Yemen’i Kalkındırma ve Yeniden Yapılandırma” programı temsilcisi Mucib Hamid, programın kurtarılmış bölgelerde elektriğin kesintisiz halka ulaştırılmasında başarılı olacağını belirtti.

Abdulmelik, Hükümet ile STK’ların ortak çalışmasıyla beraber halka daha fazla yansıyacağını vurguladı.

UNICEF Bölge Müdürü Cappelaere ise hükümetin işbirliğini ve Birleşmiş Milletler ile ortaklık geliştirme konusundaki kararlılığın önemine işaret etti.

Cappelaere, UNICEF’in Yemen’deki faaliyet alanını genişlettiğini, halkın acil ihtiyaçları kapsamında; su, eğitim, sağlık, doğa alanında çalıştığını belirtti.

Kaynak: Şark’ul Avsat