Dubai Hâlâ En Çok Ziyaret Edilen Şehirlerden

Dubai Avrupa ve Amerika’da çok ziyaret edilen birçok şehrin önüne geçti. Dubai, Euromoniotor’un en çok ziyaret edilen 10 şehir sıralamasında 7’ci sıraya yükselerek 2018 için dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri sıralamasında bir basamak yükselmiş oldu.


İngiltere merkezli pazar araştırması şirketi Euromoniotor’un sıralamasında New York, Tokyo ve Avrupa ile Amerika’daki birçok popüler yerin ardından Dubai’ 7’nci sırada yer aldı. Geçen yıl 6. sıradaydı.

Küresel pazar araştırmacısı Euromonitor International’a göre Dubai, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin yer aldığı bölgede dünyadaki ilk 10 şehir arasında sıralamaya giren tek şehir. Dubai ilk 10’a giren kentler içinde New York, Kuala Lumpur, İstanbul, Phuket, Tokyo ve Las Vegas’tan daha fazla turist gördü.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde emirliği üst sıralara taşıyacak. Dubai Turizm Vizyonu 2020, 2020 yılına kadar 20 milyon ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyor.

Euromonitor International üst düzey araştırma yöneticisi Nikola Kosutic “Dubai, 2020 yılına kadar 20 milyonluk hedefiyle buluşacak ve bu sayede Paris’i geride bırakarak küresel şehir sıralamasında 6. sıraya yerleşecek.” dedi

Dubai Turist Oranında Paris’i Yakaladı

Euromonitor International’ın 2018 raporunda en çok ziyaret edilen 100 şehre göre Paris, Dubai’nin sıralamasına yerleşti. Sıralamada üst sıralarda yer alan ilk beşte ise Hong Kong, Bangkok, Londra, Singapur ve Makao yer alıyor.

Bu yılın ilk yarısında Dubai, Hindistan, Suudi Arabistan ve İngiltere ile birlikte 8.1 milyon turist aldı. Turizm ve Ticaret Bakanlığı (DTCM) Bölümü’ne göre, geçen yıl Dubai’nin turizm sektörü 109 milyar BAE Dirhemi gelir getirdi.

Dubai ve Abu Dabi, BAE’deki en çok turist alan kentler olmasına rağmen, diğer emirliklerinde turist çekmesi daha fazla teşvik ediliyor.

BAE’nin başkenti bölgedeki en çok ziyaret edilen 10. şehir oldu. Bölgesel olarak Dubai’yi Mübarek Mekke şehri, Riyad ve Kahire takip ediyor.

BAE- OYO Otelleri ve Konutları Şirketinin Genel Müdürü Manu Midha “Dubai’nin 2020 yılına kadar 20 milyon turist çekmeye dönük hedefi oldukça iddialı ve hedefe yönelik son tarihe yaklaşıldıkça daha gerçekçi görünüyor. 2018’de gelen Orta Doğu’da, 16,6 milyondan fazla turistle en popüler turistik yer olma özelliğini korudu.” diyor

Dubai, politikaları, mevzuatları ve hedefleri doğrultusunda yenilikçi bir kent.  Vize politikalarındaki gevşeme, emirliğin hedeflerine ulaşma yolunda ilerlemesini sağlamakta son itici güç olacak gibi görünüyor.

Başarılar Dubai’de Rehavete Yol Açmıyor

Manu Midha şunları da ekliyor “Tüm başarılarından sonra bile, Dubai, yerinde duramıyor,  Dubai Yürütme Kurulu belirlenen hedefinde üzerine çıkarak 2025 yılına kadar 25 milyon turist ile daha büyük bir hedef belirledi. Artan turist sayısını karşılamak için OYO, 2020 yılına kadar, BAE genelinde 12 bin odaya ulaşarak envanterini 10 kat artırmayı planlıyor. Şu anda Dubai, Şarka, Ras’ul Hayme ve Fecira’da 16 mülkte bin 300 odayı yönetiyoruz,”

Midha Kentin Turistler açısından tatil için tercih edilen bir yer, yüksek standartlı eğlence yolları, lüks oteller, tema parkları, alışveriş merkezleri ve macera sporları gibi etkenlerin Turistleri Dubai’ye çektiğini belirtiyor.

Millennium Hotelleri ve Tatil Şirketinin Orta Doğu ve Afrika CEO’su Kevork Deldelyan, önümüzdeki yıllarda turizm gelirlerinin artmaya devam edeceği ve Dubai’nin 2020 yılına kadar 20 milyon ziyaretçiyi ağırlamayı hedeflediği görüşünde.

Deldelyan “Okulların tatile girmesi ve festival sezonu, Dubai Alışveriş Festivali, Dubai ve BAE’ye seyahat etmek için en iyi zaman olduğu için özellikle yılın son çeyreğinde turist sayısının artması bekleniyor. Dubai hükümeti, ülkedeki havaalanlarında seyahat eden tüm yolculara 48 saatlik giriş ücretlerinden muafiyet sağlayan yeni bir toplu taşıma vizesi politikası da dâhil olmak üzere, ziyaretçi sayılarını artırmak için bir dizi önlem nedeniyle, turizmin gelecek yıllardaki büyümesini sürdürdü. Bu, daha önce transit haldeyken havalimanından çıkmayı düşünmemiş olan yeni bir gezgin dalgası açar.” diyor.

Kaynak: Khaleej Times