Tarihi “El Husan Kalesi” Ziyarete Açılıyor

Kültür Vakfı’nca restore edilerek Ulusal Danışma Konseyi ve Esnaf Evi haline gelen Al Husan Kalesi, Emirliğin zengin tarihini ve kültürünü halkla buluşturmak için 7 ile 15 Aralık tarihleri arasında açık olacak. Kalenin açılışı esnasında kalenin hemen yanında yer alan Esnaf Evinde’de BAE’nin geleneksel sanatsal ürünleri sergilenecek.Kültür ve Turizm Bakanlığı – Abu Dhabi’de yer alan Tarihi Kale El Husan’ı 7 Aralık 2018 Cuma günü saat 16.00’da halka açacak.

El Husan, Abu Dabi’nin birbiriyle ilişkili dört bileşenden oluşan orijinal kentsel blogu: Ulusal Danışma Konseyi ve Esnaf Evi olarak kullanılacak tarihi Kasr El Husan Hisarını restore ettiren ise Kültür Vakfı.

Abu Dabi Kültür ve Turizm Departmanı Başkanı Muhammed Halife Al Mübarek, ” Kasr el husan, Abu Dabi’nin tarihi mirasını somutlaştırır, üstelik ülkemizin tarihsel sürecinde tarihi ve temel dönüm noktalarında yer almış dokunaklı bir tanıklığa sahiptir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Abu Dabi tarafından korunan ve restore edildikten sonra da şehrin kalbinde eşsiz bir kültür merkezi olan bu kültür anıtını yeniden tanıtmaktan gurur duyuyoruz. El Husan’da ortaya çıkan miras ve kültür, yalnızca Abu Dabi’nin evrimini ve onun etkileyici ve büyüleyici anılarını kapsamıyor, aynı zamanda ülkemizin yaratıcı geleceği için vizyonumuzu da belirliyor. El Husan, BAE kültürel ve tarihi hazinelerinin zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtıyor. Açılışı, Abu Dabi’nin kültürel planlarında, toplumumuzu karakterize eden eşsiz kültürel özellikleri yansıtan ve halkımızı daha büyük bir yaratıcılığa yönlendiren yeni bir aşamayı temsil ediyor.” dedi.

TARİHİ KORUMAK VE GELECEK NESİLLERE AKTARMAKTA ÇOK ÖNEMLI

Duyuruyu yorumlayan Abu Dabi Müsteşar Yardımcısı Seyf Sayid Gayıbaş, , ” Tarihimizi korumak ve gelecek nesiller için kültür ve tarih, miras ve çağdaş sanat deneyimlerini birleştiren cazip bir kültürel tanıtımla dünyaya sunulan El Husan Hisarının açılışı ile Abu Dabi, sahip olduğu kültürel armağana eşsiz bir varış noktası ekliyor ve iki önemli kilometre taşını gerçekleştiriyor. Abu Dabi’nin tüm ziyaretçilerine ilham veren El Husan, BAE’nin kültürel ve tarihi hazinelerinin zenginliğini ve çeşitliliğini yansıtıyor. Bu açılış Abu Dabi’nin Toplumumuzu karakterize eden eşsiz kültürel özellikleri yansıtan ve halkımızı daha büyük bir yaratıcılığa yönlendiren kültürel planların yeni bir evresini temsil ediyor.”

Kasr El Husan, Abu Dabi kentinin en eski ve en önemli mirası olup, iki ikonik yapıyı kapsamaktadır: 1760’larda adada kurulan Abu Dabi’nin yerleşimini korumak için 1795 civarında inşa edilen İç Kale, 1940’larda inşa edilen Dış Saray. Abu Dabi’nin zengin tarihi birikimine tanıklık eden El Husan, son iki yüzyıl boyunca, daha önceden yönetici ailelere, hükümet merkezine, danışma konseyi ve ulusal arşivlere ev sahipliği yaptı.

Şimdilerde birkaç yıl süren titiz ve iddialı restorasyon çalışmalarının ardından ulusal bir anıt haline dönüştürülen Kasr El Husan, 18. Yüzyılda balıkçılık ve inci toplanması üzerine kurulu bir yerleşimden modern ve küresel bir metropole kadar uzanan tarihi yansıtan bir anıt niteliğinde.

BAE KÜLTÜRÜNÜ YANSITAN ETKINLIKLER

BAE sanatçıları için ilham kaynağı olan bina, açılış sergisi de dâhil olmak üzere farklı bir programa ev sahipliği yapacak. Kültür Vakfı, sergi salonlarının yanı sıra atölye ve sanat atölyelerine de ev sahipliği yapacak olan merkez 7 Aralıkta yeniden açılacak.

Kasr El Husan ve Kültür Vakfı’nın yanında yer alan Esnaf Evi, BAE’nin somut olmayan mirasının korunması ve tanıtılmasına adanmış bir girişimdir. El-Sadu (dokuma), Khoos (palmiye yaprak örgüsü) ve Talli (nakış) gibi geleneksel Emirlik el sanatlarına odaklanan sergiler, atölye çalışmaları ve eğitim kursları, gelecekteki yaşamlarını sürdürebilmeleri için, bu el sanatları ile ilgili bilgi ve becerilerin tüm önemli aktarımını sağlayacaktır.

El Husan Kalesi’nin  7 ile 15 Aralık 2018 tarihleri ​​arasında bir hafta sürecek açılış programında, geleneksel Talli nakış, halat yapımı ve şakayık dokumalarından, ilk balık ağlarının nasıl atıldığı ve yapıldığı, balıkların tuzlanması ve istiridye türlerinin nasıl açıldığını öğrenmeye kadar, Emirlik tarihini ve kültürünü yansıtan etkinlikler yer alacak.

Kaynak: Emirlik Resmi Haber Ajansı