BAE Dünya Ticaretinde İlk Sırada

Uluslararası raporlara göre BAE, geçen sene dünya ticaret özgürlüğündeki 8,1 puanı olan puanını 8,3 puana yükselterek Arap dünyasında ilk sıraya yükseldi.

Kanadalı Fraser Enstitüsü’nün 2018 raporuna göre, BAE, hükümet büyüklüğü, ticaret ve ekonomik düzenlemeleri içeren beş rapor kategorisinin çoğunda üst düzey konumunu korumuş durumda.

BİR ÖNCEKİ RAPORA GÖRE PUANI YÜKSELDİ

Sorunsuz finansman, serbest ticaret ve küresel kredi, iş ve ticari düzenlemelere erişim kolaylığı başlıklarının da yer aldığı kategoride BAE, ticari ve ekonomik hukuki sistemde, kolluk kuvvetlerinde ve gerçek mülkiyet haklarının korunmasında en üst sırada yer alıyor.

Bir önceki raporda, dünya ticaret özgürlüğüne 8,1 puanı olan BAE’nin 8,3 puana yükseldiği kaydedildi.

Frazer Enstitüsü, BAE’nin geçen yıl beşinci sıradan üçüncü sıraya yükseldiğini ve iş, işçi ve kredi düzenlemeleri alanında 7,6 puan kaydettiğini bildirdi.

TÜM KATEGORİLERDE BİRİNCİ OLDU

BAE, finansmana erişim kolaylığı kategorisindeki 9,5’lik notu ise 9,6’ya çıkarak bu kategoride ilk sırada yer alan ülke konumuna yükseldi.

Bahreyn de bu yıl ilk defa BAE ile birlikte sıralamaya katılarak 10 üzerinden yapılan değerlendirmelerde 8 puan aldı. Tüm kategorilerde yükselme gösteren ülke ise BAE oldu.

Hollanda merkezli araştırma danışmanlığı, BAE’nin dünyadaki farklı ekonomik ve sosyal kalkınma göstergelerindeki ilerlemesini vurguladı.

Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkelerinin genel olarak bu göstergeler konusunda kaydettiği ilerlemeyle ilgili bir rapor yayınlayan merkez, BAE’nin sürekli büyümesine dikkat çekerek, Dubai’nin Bloom Consulting Corporation tarafından yayınlanan Uluslararası Dijital Kentler Derecelendirmeleri‘ne liderlik ettiğini belirtti. BAE’nin KPMG’ye göre düzenleyici değişim için hazırlanan dünyanın üçüncü büyük ülkesi haline geldiğini açıkladı. BAE’nin dünyanın en zengin 40 refah ülkesi arasında yer aldığı vurgulandı.

Kaynak: El Beyan