İlk BAE-Lübnan Yatırım Forumu Abu Dabi’de Gerçekleşti

BAE-Lübnan Yatırım Forumu, Ekonomi Bakanlığı, Abu Dabi ve Lübnan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu’nun ortak organizasyonu ile Abu Dabi’de gerçekleştirildi.

Forumda, ekonomik ve ticari işbirliğinin en önemli alanları ve iki ülkenin pazarlarındaki özel sektör ortaklıklarının fırsatları incelendi. Ulaşım, altyapı, toptan, perakende ticaret, gayrimenkul, konukseverlik, turizm, enerji ve petrokimyasallar gibi ortak ilgi alanlarına odaklanıldı.

KALKINMA PROJELERİ VURGULANDI

BAE ve Lübnanlı işadamları ve yatırımcıların geniş katılımına sahne olan forum, iki ülke pazarlarında, yatırım ve ticaret fırsatlarında yatırımcılara yönelik teşviklerde hala devam eden önemli kalkınma projelerini vurguladıkları kamu-özel ortaklığı üzerine ortak bir çalışma oturumu düzenlediler.

Forumda, enerji, bankacılık, tarım, gıda güvenliği, gayrimenkul geliştirme, yenilikçilik, BİT ve ekonomik bölgeler yönetimi alanlarında faaliyet gösteren BAE şirketleri ile Lübnanlı meslektaşlar arasında bir dizi ikili toplantı düzenlendi.

BAE Ekonomi Bakanı Sultan bin Said El Mansuri, BAE’nin kardeş ülke Lübnan’la ekonomik ve ticari ortaklığı güçlendirmeye ve iki ülkenin sahip olduğu potansiyel ve fırsatları işbirliğini güçlendirmek için kullanarak ikil ilişkileri yeni seviyelere yükseltmeye istekli olduğunu söyledi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ PETROL DIŞI TİCARET HACMİ ARTTI

Forumun bir sonraki aşamada ekonomik ortaklığı verimli ve sürdürülebilir bir şekilde birleştirecek açık bir yol haritası geliştirmek için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. 2017 yılında iki ülke arasındaki petrol dışı ticaretin yaklaşık 2 milyar ABD doları olduğunu ve bu oranın 2016 ya kıyasla yüzde 4,4 oranında büyüdüğünü belirtti.

BAE’nin Lübnan’a yaptığı doğrudan yatırım 2016 yılına kadar 7,3 milyar ABD doları oldu. BAE şirketlerinin yatırım yaptığı sektörler arasında sivil havacılık, liman yönetimi, bankacılık, toptan ve perakende ticaret, gayrimenkul, ağırlama, turizm, enerji, petrokimya ve diğerleri yer aldı.

Buna karşılık, BAE’de Ekonomi Bakanlığı’na kayıtlı 106’dan fazla Lübnan şirketi bulunuyor. 2016 yılına kadar yapılan yatırımların değeri ise 1.5 milyar dolardan fazla.

Söz konusu yatırımlar devletin serbest bölgelerinde faaliyet gösteren şirketlerin yanı sıra, başta emlak, imalat, sigorta, bilgi teknolojileri ve ulaştırma olmak üzere çeşitli sektörleri de kapsamaktadır.

Kaynak: Emirlik haber ajansı