Suudi Arabistan Uzaya İki Uydu Gönderdi

Suudi Arabistan, ileri teknolojiyle yüksek çözünürlüklü görüntü sağlamak amacıyla uzaya iki uydu gönderdi.

Suudi Arabistan, bugün, ileri teknolojiyle yüksek çözünürlükte fotoğraflar sağlamak amacıyla ‘SaudiSat 5A’ ve ‘SaudiSat 5B’ adı verilen iki gözlem uydusunu uzaya gönderdi.

Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri Başkanı Prens Türki bin Suud bin Muhammed, ‘SaudiSat 5A’ ve ‘SaudiSat 5B’ uydularının başarılı bir şekilde fırlatılmasından dolayı Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı tebrik etti. Uydular, bugün Çin’in Jiuguan üssünden Çinli Long March 2D füzesi ile Pekin saatiyle 12:12’de (TSİ 08:12) fırlatıldı.

Prens Türki bin Suud bin Muhammed, bu başarının öncelikle Allah’ın izni, ardından da Suudi Arabistan Kralı’nın talimatları ve Veliaht Prensin denetimi, ekibin özverisi, hükümetin desteğiyle gerçekleştirildiğinin altının çizdi. Bu başarının, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu doğrultusunda, uzay ve havacılık alanlarında elde edilen başarıların birçoğunun tamamlayıcısı olduğunu vurguladı.

İki uydu, Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri’nde bulunan gelişmiş bir kontrol istasyonu tarafından yönetilecek.

Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri’ndeki ekip 2000-2017 yılları arasında Suudi yapımı 13 uydu daha fırlatmıştı. Aynı zamanda, ABD Uzay Ajansı (NASA) ve Stanford Üniversitesi ile 2014 yılında SaudiSat 4 uydusunda işbirliği yaparak uzaydaki bilimsel deneylerin uygulanmasına katıldı. Ay’da keşif yapmak için 2018 yılında Çin Uzay Ajansı ile işbirliği içinde CHANG e-4 uzay misyonuna katılmıştı.

Kaynak: Şark’ul Avsat