Harikalar Diyarı Bahreyn

Orta Doğu’nun önde gelen turizm merkezlerinden Bahreyn, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kütür merkezi. Bu ülkeyi gezerek binlerce yıllık bir tarihi keşfedebilir ve harika deneyimler edinebilirsiniz.


Basra Körfezi’nde yer alan Bahreyn Krallığı yaklaşık 30 adadan oluşuyor. Bahreyn, Muharrak ve Sitra bu ada ülkesinin en büyük üç adası. Başkent Manama, en büyük ada olan Bahreyn üzerinde bulunuyor. Sosyal yaşamı Arap kültürü ve İslam’ın etkisi altında olan ülke modern atmosferiyle dikkat çekiyor.

Birçok yönüyle farklı bir yaşam tarzı olan Bahreyn’I şöyle tanımladık;

PİRİNÇ TANESİ ÜZERİNDE El YAZMASI KURAN 
Manama’da yer alan Bait Al Quran küçük bir müze olmasına rağmen Kur’anı Kerim ve el yazmalarından oluşan ilginç bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen, farklı dillerdeki Kur’anı Kerimler arasında pirinç, bezelye ve buğday tanesi üzerine yazılmış olanlar da var. Ortadoğu’daki en eski İslam eserleri arasında sayılan Al-Khamis Camii de burada bulunuyor.

Ä°lgili resim
ÜNLÜ PAZARLAR
Bahreyn, birçok AVM’si olsa da pazarlarıyla ünlü bir ülke. Altın Pazar’da kuyumculara gidip altınların işlenmesine tanıklık edebilirsiniz. Manama Pazarı’nda ise ise tişört, baharat ve elektronik ürünler var. Balık Pazarı’nda ise körfezden çıkarılan balıklar satılıyor. A’ali Köyü ise otantik çanak çömlek isteyenlerin adresi.

bahreyn A'ali ile ilgili görsel sonucu
TAMBUR EŞLİĞİNDE FIDJERI
1932 yılında petrolün bulunmasından önce nüfusun yüzde 90’ı denizle alakalı bir işte çalışıyormuş. Gemi inşası, denizcilik, balıkçılık ve inci avcılığı gibi. İnci avcıları aynı zamanda ülkenin en karakteristik ve özgün müzik türünün ve dansın uygulayıcıları olarak da biliniyor. Zaten tambur eşliğinde yapılan fidjeri, deniz müziği anlamına geliyor.

FIDJERI ile ilgili görsel sonucu
5 BIN YILLIK TARİH KARŞINIZDA
Eski ve yeniyi birlikte deneyimleme fırsatı sunan başkent Manama’da gezilecek yerler arasında ilk sırada Ulusal Müze bulunuyor. Deniz kenarındaki müze, ülkenin 5 bin yıllık arkeolojik kalıntılarını görme, tarihi Dilmun uygarlığı ile ilgili bilgi edinme fırsatı veriyor. Müzenin içinde çok şık bir kafe de bulunuyor. Ayrıca geçici sergiler için alanlar var. Bahreyn’de inci, petrol ve para müzeleri de bulunuyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Bahreyn Hisarı şehrin önemli arkeolojik alanlarından.

bahreyn manama sahili ile ilgili görsel sonucu

ETKİNLİKLER BİTMİYOR
Bahreyn’de sadece mücevher fuarı düzenlenmiyor. Farklı konularda birçok etkinlik gerçekleşiyor. Bahreyn Grand Prix’si her yıl büyük ilgi görüyor. Bahreyn Yaz Festivali ise temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşiyor. İslam kültürünün başkenti Muharraq’taki hisarda gerçekleşen festival kapsamında canlı şovlar ve workshoplar yapılıyor. Festivale her yaştan insan büyük ilgi gösteriyor. Ülkede at yarışları da çok popüler. Bahreyn At Yarışları yılda iki kez gerçekleştiriliyor.

horse racing in bahrain ile ilgili görsel sonucu
HAYAT AĞACI
Çölün ortasındaki ağaç 400 yıldır dimdik ayakta. Bu yüzden Hayat Ağacı olarak adlandırılıyor. Ağacı bir kez ziyaret edenlerin dayanamayıp bir kez daha geldiği iddia ediliyor.

Ä°lgili resim
BALIK, PİLAV VE ET
Ülkenin mutfağında Asya, Arap ve Hint gibi birçok kültürün etkilerini hissediyorsunuz. En ünlü yemekleri arasında yer alan machboos et ya da tavuk kullanılarak yapılan ve içinde sebze de bulunan bir çeşit pilav. Samosa böreği ise et ve sebzelerle hazırlanan zengin bir iç harca sahip. Gahwa adı verilen kahvesi ise özel bir sunumla önünüze geliyor.

Bahraini Samosa pastry ile ilgili görsel sonucu
YILDIZI YÜKSELİYOR
Bahreyn Arapça bir sözcük. Türkçe’de ‘iki deniz’ anlamına geliyor. Bahreyn’in tarihine baktığımızda bu topraklarda Asur, Babil, Yunan, Pers ve Müslümanların etkisi görülüyor. 1971 yılında bağımsızlığını kazanan ülke, zengin tarihi geçmişe sahip. Günümüzde ise sanat ve gastronomi alanında yaptığı atılımlarla adından söz ettiriyor. Modern Arap yaşantısını deneyimleme fırsatı sunuyor.

Kaynak: Sabah