Kendi Gibi Kekemelere Yardım Eden BAE’li Kadına Ödül

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kekemeliğini yenen kadın, şimdi kendi gibi çocuklara yaptığı yardımlardan dolayı Abu Dabi Veliahtı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan tarafından ödüle layık görüldü.

Farah El Kaysi, bir kekeme iken bunu yenmek için azimle çaba gösterdi ve şimdi kekemelerin kekemeliklerini yenmeleri için onlarla çalışıyor.

KEKEME OLDUĞUNU İLKOKULDA ÖĞRENDİ

Farah El Kaysi, diğerlerinden “değişik” olduğunu fark ettiğinde 12 yaşındaydı. O sırada 7. sınıfta okuyan BAE’li kız sert bir gerçekle yüzleşmek üzereydi. Bir gün okulda, Farah’a öğretmeni bir soru sordu, ama yanıtı kesintiye uğrayacaktı. Oldukça patavatsız ve sabırsız olan öğretmen, kıza durmasını ve kekelemeden konuşabileceği zaman konuşmasını söyledi.

ŞİMDİYSE KEKEMELERE YARDIM EDİYOR

Öğretmeni tarafından düzeltildiği gün, en kötü kâbusuyla yüz yüze gelmişti. Tabii ki aşağılanmış hissediyordu, ama daha kötüsü, kendisinde bir şeyin “ters gittiğini” anladı. O zamandan beri hızla ilerleyen Kaysi, şu anda 28 yaşında ve BAE’de kekeme olan diğerler insanlara yardım eden, ödüllü bir sosyal aktivist.

Kaysi, o günden bugüne zamanın kendisi için kolay geçmediğini düşünüyor. Kaysi, “Küçük erkek kardeşim de kekeliyordu. Okulda bize hem zorbalık ettiler hem dalga geçtiler. Bu bizi içe dönük yaptı ve benim konuşmaktan korkmama yol açtı” dedi.

Farah, bunları Jumeirah’daki Umut Yetenek Tıp Merkezi’nde düzenlenen üç günlük bir kekemelik sempozyumunun oturum aralarında anlatıyor. “Âmâ Zayed Üniversitesi’nde okumaya başladığımda, zincirleri kırmaya zorlandım. İnsanların önünde bir sürü sunum ve konuşma yapmalıydım. Yani ‘Ben Farah, kekemeyim’ diye başlamalıydım. O durum bugün beni hâlâ o zamanki kadar korkutuyor. Çünkü kekeme olduğumu sadece kendime değil, tüm dünyaya itiraf ediyorum.”

BAE’DE 100 BİN KEKEME VAR

ABD’de kurulu ‘Kekeleme Vakfı’, dünya nüfusunun yüzde birini oluşturan dünya çapında 70 milyondan fazla insanı eğitiyor. “Bu rakamları esas alırsak, BAE’de konuşma bozukluğuna sahip en az 100 bin kişi var. Bu çok büyük bir sayı,” diyor Kaysi.

Cumartesi günü sona eren sempozyumda konuşan, Lizbon merkezli Konuşma-Kekeleme tedavi merkezinden Goncalo Leal’in söz ettiği açıklamaya göre, dünya çapında kekemelik erkeklerde daha sık görülüyor (4:1 oranda.) Çocuklarla ve yetişkinlerle konuşma engeli ile nasıl başa çıkılacağı konusunda patologlar yetiştirmek üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan Leal, “Dünyadaki çocukların yüzde beşi hayatlarının bir noktasında kekeliyor” diyor.

KEKEMELİĞİN SEBEBİ NEDİR?

Kaliforniya Üniversitesi, Riverside Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Gerald Maguire, bu sorunun ana nedenlerinden birinin genetik bir bozukluğa atfedilebileceğini söyledi. BAE terapistlerini eğitmek için düzenlenen sempozyumun da bir parçası olan Maguire şu bilgileri verdi: “Kekemelik, beynin dilini yöneten kısmında kalıtsal bir anormallik nedeniyle ailelerde de olabilir. Örneğin; annem, erkek kardeşim ve amcam da benim gibi kekeme. Diğer nedenlere gelince; nörojenik kekemeye yol açan bir inmeden kaynaklanan beyin yaralanmaları olabilir. Şiddetli duygusal travma psikojenik kekemeye yol açabilir. Kaygı ve stres onu daha da kötüleştirebilir. Ama çoğu zaman, beynin gelişimini etkileyen belirli gen mutasyonları kekelemeye neden olur.”

Üniversitede psikiyatri ve sinirbilim kürsüsü ile ABD Ulusal Kekemelik Derneği başkanı olan Dr. Maguire, BAE’deki insanların bu durumla nasıl başa çıkacakları konusunda eğitilmeye güçlü bir ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Ailelerin ve arkadaşların destekleyici bir ortam sahibi olmasıyla, kekemelik uzun bir yol gerektirse de tedavi edilebilir,” dedi.

ABU DABİ ÖDÜLÜNÜ ALDI

Kaysi, toplulukla bağlantı kurmayı çok istediği için, 2013 yılında, BAE Kekeleme grubunu kurdu. Grubun 2.000’den fazla üyesi var. Quaissieh, “Her ay buluşuyor, deneyimlerimizi paylaşıyor, iyi ve kötü günlerimiz hakkında konuşuyoruz,” diyor ve ekliyor: “Kekeleyen insanlar buna sadece bir aksan olarak bakmalılar, bir engel olarak değil. Şahsen ben, korkumla yüzleştikten sonra konuşmam iyileşti ve bir sorunum olduğunu kabul ettim.

“Birkaç başarımız var,” diyor Farah. “Ama en önemlilerinden biri, bölgenin 2015’teki ilk farkındalık yaratma gününe ev sahipliği yapmasıydı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hoşgörü Bakanı Şeyh Nahyan Bin Mübarek El Nahyan’ın himayesi altındaydı. Fakat benim için en büyük başarı, Abu Dabi ödülünü aldığım mart ayında geldi. Bu, BAE’de bir vatandaşa verilen en yüksek sivil ödül. Majesteleri Şeyh Muhammed Bin Zayed El Nahyan, Abu Dabi Veliaht Prensi ve BAE Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı ödülünü almak için podyuma çıkınca bu bana gerçeküstü bir şey gibi geldi.” Farah, bu kadar ileri gidebileceğini düşünmemişti.

KEKEMELİK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Vermont Üniversitesi’nden Emekli Profesör Dr. Barry Guitar’a göre, okul öncesi yıllarda bir çocuğa uygun tedavi verilirse konuşma engeli tedavi edilebilir. “Bir profesör ve patolog olarak, uzun süredir devam eden kariyerimde, genç yaşta sıkıntı çeken çocukların daha sonra akıcı konuştuklarını gördüm. Ama bunun için onlara sadece gerekli eğitimi aldıktan sonra. ”

Dr. Guitar, uyguladığı tedavi hakkında şu bilgileri veriyor: “Bireyleri tedavi etme yaklaşımım biraz farklı. Ebeveynler çocuklarını tedavi için getirdiklerinde, önce anne-babaları eğitiyorum, çünkü destekleyici bir ortam çok önemlidir. Ebeveynlere yavaş yavaş, müzikal bir şekilde konuşmayı ve çok fazla duraklama yapmayı öğretiyorum. Konuşan bir çocuğun sözünü asla kesmeyin. Onların cümlelerini tamamlamaları için ellerinizi kımıldatmayın ya da huzursuz görünmeyin. Bunun yerine çocuğunuzu sabırla dinleyin. Konuşmasını bitirmesi için ona bolca zaman verin. Okul öncesi çocuklarla çalışırken en önemli şey, onlara kendilerini iyi hissettirmektir. ” dedi.

Kaynak: Gulf News