Suudi Arabistan’ın 118 Yıllık Tarihine Şahit Oldu

Suudi Arabistan, 1352 Bagem Savaşı dahil birçok savaş görmüş 118 yaşlında hayatını kaybeden Said bin Mohi bin Ahmed El-Ahmed El-Qahtani’yi konuşuyor. İşte Said Al Ahmed’in hikayesi…

118 YILLIK HAYAT ÖYKÜSÜ

Amra köyünden Said Al Ahmed Suudi Arabistan’ın tarihi savaşlarından birine katılıp günümüze kadar yaşayan son adamlardan biriydi. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden 118 yaşındaki Said Al Ahmed 1352 savaşına katıldı. Said Al Ahmed’in naaşı defnedilmesi için memleketi Rafidah ilindeki Amra köyüne götürüldü.

Al Watan gazetesi 23 Eylül 2018’de tam sayfa olarak 88. Ulusal Günün kutlamalarında Said Al Ahmed’in anılarına yer vermişti. Oğlu Ali ve torunu Abdul Karim, Said Al-Ahmad’ın, krallığın birleşmesine ve katıldığı son savaşlara katılmalarıyla ilgili yaptığı her şeyin kanıtını tutuyorlardı.

OSMANLI TOPRAKLARINDA YAŞADI

Tam ismiyle Said bin Mohi bin Ahmed El-Ahmed El-Qahtani ulusal kimlik belgesine göre, hicri 1327 yılında dünyaya geldi. 65 ve 75 yaşlarındaki iki oğlu çocukluklarında Osmanlı Türkiyesi’nde Assir’de yaşadıklarını Abha pazarında dolaştıklarını söyledi.

Prens Hasan bin Ali el-Ayed’in döneminde yaşadığı, Kral Abdulaziz bin Abdülrahman el-Suud’un ordusuyla yawar el-Tawheed ile gelene kadarki döneme şahit olduğunu belirttiler.

1352’DE BAGEM SAVAŞI’NA KATILDI

Savaş hicri 1352’de patlak verdiğinde, bu savaştaki katılımcılar arasındaydı. Şeyh İbn Haif Şeyh Khattab ve Garma savaşta katılımcıları seçenlerdi. Lojistik desteğine olan ilgisi nedeniyle unun Bakum cephesine taşınması sorumluluğunu aldı. Savaşa katılanlar arasında Mübarek bin Abdullah El-Abuawi, Abdullah bin Ali El-Harid ve Muhammed bin Mayad el-Mashov da vardı.

Kaynak: Al Watan