Umman’da Hedef 350 Milyon Dolarlık Balık İhracatı

Umman Tarım ve Balıkçılık Bakanı’nın açıklamasına göre, balık ihracatının 2023 yılında Umman GSMH’sine katkısının 350 milyon Dolar’ı bulması bekleniyor.


Geçtiğimiz günlerde Bakanlık ve Umman Havacılık Grubu, Maskat Havalimanı’nın yeni kargo terminalinde bir balık ihracat etkinliği düzenledi. Tarım ve Balıkçılık Bakanı’nın açıklamasına göre balık ihracatının 2023 yılında Umman GSMH’sine katkısının 350 milyon Dolar’ı bulması bekleniyor.

Söz konusu etkinlikle beraber, “Ufuklarımızı Genişletmek” başlığı altında 50’den fazla kilit ismi bir araya getirdi ve ihracat stratejilerini güçlendirme konusuna odaklandı.

Bakanlık şimdilerde denizden uluslararası piyasalara 36 saatten daha az bir sürede ihracı artırmak için ülke genelinde entegre tedarik zinciri geliştiriyor.

Bu entegre tedarik zincirinin lideri olarak Umman Havacılık Grubu ciddi bir şekilde lojistiğe yatırım yapıyor. Bu yatırımlar arasında Muskat, Salalah ve Duqm Havalimanları’ndaki tesislerin modernizasyonu, Muskat havalimanında son teknoloji soğuk tedarik zinciri kapasitesinesahip yeni bir kargo terminali, Umman genelinde kargo operasyonlarını kolaylaştırmak için havalimanı serbest bölgeleri ve lojistik merkezleri geliştirilmek üzere hazır bulunuyor.

UMMAN BALIKÇILIK SEKTÖRÜ ULUSLARARASI PİYASADA BÜYÜYECEK

Grubun CEO’su Mustafa el-Hinai: “ Grup Umman genelinde havacılık, turizm ve lojistik sektörleri birbirine bağlayan güçlü bir tedarik zinciri yaratmıştır. Bizler büyüme için katalizörleriz. Milli Kargo Stratejisinin sunulmasıyla Umman balıkçılık sektörünün itibarlı uluslararası piyasalarda büyümesini sağlayacağız. Bu Umman Sultanlığının gelecek yıllarda ekonomisini daha da çeşitlendirmesini mümkün kılacak.”

Umman’ın balıkçılık sektörü 49.299 balıkçıdan, 23.232 küçük balıkçı teknelerinden, 135 kıyı filosundan, 127 iskeleden, 44 endüstriyel filodan, 40 işleme tesisinden ve 24 balıkçı limanından oluşuyor.

Muscat Daily