BAE, Musul’daki Tarihi Camiyi Yeniden İnşa Edecek

Musul’da DEAŞ’ın bombalı saldırısı sonrası yıkılan tarihi Büyük Nuri Camisi ve Hadba Minaresi BAE tarafından 50, 4 milyon dolara yeniden inşa edilecek.

Caminin yeniden inşasında UNESCO, Uluslararası Kültürel Varlıkları Araştırma ve Koruma Merkezi ICCROM ve Irak Kültür Bakanlığı iş birliği yapacak.

BAE FİNANSE EDECEK

UNESCO projenin 5 yıl içerisinde tamamlanmasının öngörüldüğünü; ilk 12 ay sadece enkazın temizleneceğini, daha sonra ise tarihi bahçenin restore edileceğini, anıt ve müze inşa edileceğini açıkladı. Projeyi 50,4 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri finanse edecek.

Irak güvenlik güçleri, 845 yıllık caminin DEAŞ militanları tarafından 21 Haziran’da havaya uçurulduğunu bildirmişti. DEAŞ ise iddiaları reddederek caminin ABD jetleri tarafından düzenlenen hava bombardımanı sonucu tahrip olduğunu öne sürmüştü.

BÜYÜK NURİ CAMİSİNİN ÖNEMİ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) bu saldırıyı kınamıştı. OHCHR sözcülerinden Ravina Shamdasani “Böylesine kasıtlı bir tahribat, tüm dünyanın ve Irak halkının dini ve kültürel mirasına karşı yapılmış bir saldırıdır” demişti. BM sözcüsü saldırıyı gerçekleştirenlerin Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan yapıların tahrip edilmesiyle ilgili savaş suçu işlediği gerekçesiyle cezalandırılabileceğini vurgulamıştı.

12’nci yüzyılda inşa edilen Büyük Nuri Camisi, Haziran 2014’te DEAŞ’ın kenti ele geçirdiği sırada örgütün elebaşı Ebubekir Bağdadi’nin sözde halifeliğini ilan ettiği yer olarak biliniyor.

Kaynak: AA