El-Cubeyr: Stratejik Orta Doğu ittifakını şiddetle destekliyoruz

28.10.2018

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr, bölgesel barış ve huzur için ‘Manama Diyaloğu’ olarak da bilinen Stratejik Orta Doğu İttifakı’nın yanında yer alacaklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Bahreyn’de uluslararası birçok yetkilinin katıldığı “Manama Diyaloğu” adlı güvenlik toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Ortadoğu’da iki vizyonun yer alındığını söyledi. Adil el-Cubeyr, “Bir tarafta aydınlık vizyonlu bir Suudi Arabistan diğer tarafta terörün en büyük sponsoru olan karanlık bir İran var. Asıl soru şu ki bunlar nasıl hezimete uğratılabilir?” dedi.

ÇIKARLARIMIZ İÇİN BİZE YARDIM EDECEK OLANLARI KORUYACAĞIZ

ABD Başkanı Donald Trump’ı desteklediğini belirten Cubeyr, “Suudi Arabistan’ın ABD ile stratejik ilişkileri var ve bu değişmeyecek. Çıkarlarımız için bize yardım edecek olanları koruyacağız. Trump yönetiminin politikası rasyonel ve gerçekçi, Körfez ülkeleri tarafından da desteklenmektedir” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, barış sürecinin İsrail’le ilişkilerin anahtarı olması gerektiğini söyledi.

EL-CUBEYR’İN GENEL DEĞERLENDİRMESİ

Suriye konusunda da değine Cubeyr, “ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye muhalefetinin silahlandırılması konusundaki tereddüdü, Rusların Suriye’ye müdahale etmesine neden oldu” dedi.

Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) körfez ülkelerinin en önemli kurumu olarak kalacağını ifade eden Cubeyr, “KİK’in Katar’la meydana gelen anlaşmazlıktan etkilenmemesi için çabaladık. Stratejik Ortadoğu İttifakı konusundaki tartışmalar hala devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Irak ile ilişkileri de ele alan Cubeyr, “Irak’ta yatırım yapmaya ve ilişkileri geliştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye ile ilişkilere değinen Suudi Bakan, “İyi ticari ilişki ve yatırımlarımız var” dedi.

Öte yandan Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, Manama’nın KİK’i bölgesel istikrarın temeli yapmaya kararlı olduğunu ve Suudi Arabistan’ın da istikrar ve bölgenin gelecek vizyonu açısından bir sığınak olduğunu söyledi.

Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, ayrıca “Sultan Kabus’un Filistin davasına katkıda bulunma konusundaki bilgeliğinden zerrece şüphe duymuyoruz” ifadelerini kullandı.

Al Arabia