Umman ve Bahreyn’den Sonra Blockchain BAE’de

Birçok ülkede kullanılan Blockchain, Bahreyn ve Umman’dan sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nde uygulamaya konulması için Bankalar Federasyonu tarafından masaya yatırıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri Bankalar Federasyonu‘nun (UBF) Danışma Konseyi, üye bankalarında blockchain kullanımına geçilmesi konusunu masaya yatırdı ve bundan oldukça olumlu bir sonuç çıkabilir.

KUVVETLİ BİR BANKACILIK SİSTEMİ

Ülkede 50’den fazla üye ülkeye sahip olan UBF’nin danışma konseyi, üye bankalardaki Müşterini Tanı (KYC) protokolünü geliştirmek için blockchain teknolojisine geçiş yapmayı planlıyor. UBF’nin başkanı Abdul Aziz Al Ghurair, yaptığı açıklamalarda söz konusu girişimin ”kuvvetli bir bankacılık eko sistemi” oluşturma için yapıldığını aktardı.

SINIR ÖTESİ ÖDEMELERDE ÖNEMLİ

Katılımcılar bunun yanı sıra ülkenin dijital değişim programını da masaya yatırdı ve hükümet tarafından gerçekleştirilmesi planlanan bu eylemin halk ve kamu üzerinde ne gibi etkileri olacağını tartıştı. UBF’nin dijital bankacılık komitesi başkanı Aref Al Ramli, dağıtık defter teknolojileri kullanarak üye bankaların faaliyet gösterdiği çeşitli alan ve sektörleri dijitalleştirmenin faydalarını kaleme alan bir araştırma sundu. Söz konusu araştırma özellikle sınır ötesi ödemelerde, uyum sorunlarında ve yeni müşteri kazandırılmasında blockchain uygulamalarının bankalar için oldukça kullanışlı olabileceğini vurgulamakta.

Al Ghurair yaptığı açıklamada bunun gibi yeni gelişmekte olan teknolojilerin, ”müşteri ihtiyaçlarını ve taleplerini şekillendirmeye devam ettiğini” ve bankacılık endüstrisi katılımcılarının ”yenilik konusunda en önde olması gerektiğini” aktardı. Al Ghurair bunun yanı sıra blockchain gibi teknolojilerin bankalar için yeni gelir kaynakları oluşturabileceğini ve kesinlikle bunların hayata geçirilmesi gerektiğini de belirtti.

Kaynak: Gulf News