Körfez Devletleri Sayesinde Ortadoğu Ülkelerinin Kredi Notu Yükseldi

29.11.2018

Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt Suudi Arabistan gibi Petrol zengini ülkeler bu yıl Orta Doğu ve Afrika’daki 10 ülkeye toplamda yaklaşık 50 milyar dolar vermeyi taahhüt etti. Bu ülkeler arasında Ürdün, Mısır, Bahreyn ve Fas da bulunuyor. Bu taahhütler bu ülkelerin kredi notunu yükseltti.

S&P’un yeni bir raporuna göre Bahreyn, Umman ve Ürdün gibi ülkelerin kredi notları, petrol zengini BAE ve Suudi Arabistan’ın hibeleriyle desteklenme umudu yüzünden arttı.

Fakat aktüel ödemeler söz verilen miktarların gerisinde kalabilir. Bu arada, merkez bankalarındaki mevduatlar ve diğer koşullu imtiyazlı fon türleri giderek artan bir şekilde norm haline gelirken bütçe desteklerinin mevcudiyeti daha da azalabilir. S&P Global Sınıflandırma:

“Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin değişken fiyatlar, daha zayıf KİK net varlıkları ve bu ülkelerin hidrokarbondan uzaklaşıp ekonomilerini çeşitlendirme gündemleri çerçevesinde önemli bölgesel ortaklara fon verirken öncelik sağlamalarını bekliyoruz.” Diyor.

Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt ve Katar bu yıl Orta Doğu ve Afrika’daki 10 ülkeye toplamda yaklaşık 50 milyar dolar vermeyi taahhüt etti. Bu ülkeler arasında Ürdün, Mısır, Bahreyn ve Fas da bulunuyor.

GSMH’ye orantılandığında KİK ülkelerinin fon desteğinin en yüksek olduğu ülke Ürdün. Ürdün ekonomisi 2011’de Suriye çatışması başladığından beri çok sayıda Suriyeli mülteciyi bünyesine kattı.

Ancak S&P, mutlak verilere göre, en çok hibe desteği alan ülkenin Mısır olduğunu söylüyor. Körfez ülkeleri, İran ve Suudi Arabistan arasındaki gerilimlerin artması ve Yemen ve Suriye’de çatışmaların sürmesi ve de Katar’ın bazı komşuları tarafından boykota uğraması nedeniyle jeopolitik riskler arttıkça büyük miktarlarda hibe sözü veriyor.

Kaynak: Arab News