Michio Kaku: Dubai Kendisini Geleceğe Taşıyor

Amerikanlı bir gelecek bilimcisi, bilgi-temelli ekonomisinden ve kararlı stratejilerinden dolayı Dubai’ye övgüde bulundu.

Amerikalı bir gelecek bilimcisi Dubai’nin teknolojisine vurgu yaparak; Tümör büyümeden çok önce kanser hücrelerini tespit etme, göz kırpma tekniğiyle internetten bilgi toplayan kontak lensler,  zihninde beliren bir tasarımın doğrudan 3D baskısına aktarılması gibi birçok gelişmelerle geleceğe sahip olduğunu belirtti.

Ünlü teorik fizikçi ve gelecek bilimci Profesör Michio Kaku, Pazar günü Dubai’de düzenlenen bu yılki Risk ve Esneklik Konferansı’nda gelecekteki dünyamızın nasıl görüneceğine dair açıklamalarda bulundu.

“Bugünün Bilinmeyenlerini Yarın İçin Aydınlatmak” temalı konferansın açılış konuşmasını yapan Profesör Kaku ise geleceğin, zekâ sermayesinden faydalanan ülkeler ve hükümetler için geleceğin parlak olduğunu ve Dubai’nin tam da bunu yaptığını söyledi.

“REFAHIN MOTORU BİLİM VE TEKNOLOJİDİR”

Dubai Elektrik ve Su İdaresi (Dewa) tarafından Ernst and Young işbirliği ile yapılan konferansta Gulf News’e konuşan Kaku şunları da aktardı:

“Refahın motoru bilim ve teknolojidir. Bu prensipleri sahiplenen ülkeler zengin olacaktır. Sadece tarım ve gıda gibi eski moda ürünlere inananlar, bu ürünlerin fiyatları her yıl düşmekte olduğundan gelecekte fakir olacaklar.”

Müzik endüstrisinin ve medyanın dijitalleşmesinden sonra tüm diğer endüstrilerin de onları teker teker takip edeceğini belirten Kaku, sıradaki gelişmelerin ulaşım, tıp ve finans alanında olacağını söyledi.

DEWA Yönetici Direktörü ve CEO’su Said Muhammed El Tayir’e göre bu yılki konferans, risk yönetimi, esneklik ve Dewa’nın ‘Sürdürülebilir Yenilikçi Öncü Tesise Dönüşme’ vizyonunu gerçekleştirirken iş devamlılığı açısından özellikle önemli olduğunu ifade etti.

Gulf News