Şeyh Fatıma’nın İnsani Kampanyası, Fas’ta Başlıyor

BAE Anne ve Çocuk Yüksek Kurumu Başkanı Şeyha Fatıma Bint Mübarek’in başlattığı kampanya devam ediyor. Çalışma kapsamında şimdiye kadar Fas dahil birçok ülkede  15 milyondan fazla çocuk tedavi ettirildi.

BAE, Anne ve Çocuk Yüksek Kurumu Başkanı Şeyha Fatıma Bint Mübarek kronik kalp hastalığının erken tespiti için Fas şehrinin Asfi Şehrindeki Muhammed V Hastanesinde “Zayid’in Ayak izleri” sloganıyla gönüllü çalışmalarına başladı.

FASLI GENÇLER DE DESTEK VERDİ

Kampanya, BAE Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nehyan’ın 2018 yılı BAE-Fas arasındaki yakın ilişkilerin derinliğini yansıtması yönergelerine uygun şekilde planlandı.

Kampanyaya Faslı sağlık görevlisi gençlerden de destek geldi. Fas Sağlık Bakanlığı’nın bölgesel heyeti Zayid Al-Atta, Fas Beyaz Eller Birliği, Dar Al-Bar Derneği de kampanyaya destek çıkanlar arasında yer aldı.

10 BİNDEN FAZLA AMELİYAT, 15 MİLYON ÇOCUK TEDAVİSİ

Şeyha Fatıma’nın Fas köylerindeki insani yardım çalışmaları BAE, Lübnan, Suriye, Mısır, Sudan, Somali, Uganda, Hindistan ve Zanzibar’da da milyonlarca çocuğa ve ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan yaşlı insanlara ulaşmayı başardı. Bu insani yardımlarda gönüllü girişimler ise tamamlayıcı rolü üstlendi. Renk, cinsiyet, ırk veya din ayrımı yapmaksızın yardıma muhtaç insanların acılarını hafifletmek için 10 binden fazla cerrahi ameliyat gerçekleştirildi, 15 milyondan fazla çocuk tedavi edildi.

Emirlik kalp cerrahı Dr. Adil Al Şamri başkanlığındaki tıbbi gönüllüler kampanya kapsamında klinikler, mobil alan ve uzman hastanelerde bir yıl boyunca ücretsiz tedavi fırsatı sunacaklar.

Yardım Kampanyası şu anki pilot aşamasında dahi büyük başarı gösterdi. Asfi kentinde bulunan 300’den fazla kadın ve çocuğa bir grup genç hekim ve gönüllü hemşire takım ruhu içinde çalışarak tıbbi klinikte ücretsiz tanı ve tedavi hizmetleri sundu. Klinikte resepsiyon ünitesi, sınıflandırma birimi, klinik ünitesi, teşhis ünitesi, laboratuvar ve bir de mobil eczanenin olduğu belirtildi.

Eşref El-Hüseyin Şinnan, dünyanın her yerinden binlerce genç doktorun ilgisini çeken ve toplumlarına hizmet etmelerini sağlayan bu proje için Şeyh Fatima Bint Mübarek’e övgüde bulundu. Devlet kurumları ve gönüllü sivil kurumlar arasındaki mükemmel koordinasyon ve ortak çalışmanın sonucu olarak, Şeyha Fatima’nın mevcut istasyonundaki kadın ve çocuklara yönelik insani kampanyalarının mevcut aşamasındaki inanılmaz başarısını vurguladı.

GÖNÜLLÜ ÇALIŞANLARA ÖVGÜ

Beyaz Eller Birliği Başkanı Abdul Salam Kuwair, gönüllü tıbbi kampanyanın Zayid Uluslararası İnsani Yardım Kampanyası’nın teşviki ile tanı, tedavi ve önleyici programlar sağladığını ve bu insani yardım kampanyasından yararlananların sayısının 360’a ulaştığını söyledi. Bu başarıyı ise yalnızca 20 doktor, hemşire, teknisyen ve yönetici kadrosunun elde ettiğine değindi. İhtiyaç sahibi hastaların acılarını hafifletmek, en iyi tedaviyi ve ilacı sağlamak için BAE’nin ve Fas medikal ve cerrahi personelinin gönüllü çabalarına övgüde bulundu.

Bir sonraki aşama için Fas köylerindeki insani yardım kampanyalarına yönelik operasyonel bir planın hayata geçirileceğine dikkat çekerek, farklı Fas köylerinde mobil klinikler ve gezici hastaneleri kullanarak saha tıbbi çalışmalarına ağırlık verileceğine değindi.

Kaynak: Emirlik haber ajansı