Abu Dabi’de İlk Arap Dijital Ekonomi Konferansı Yapıldı

BAE’de düzenlenen İlk Arap Dijital Ekonomi Konferansı sona erdi. BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nehyan, konferansı desteklediğini belirtip teşekkürlerini iletti.

Muhammed bin Zayid, “Arap dijital ekonomisini ortak Arap vizyonu için odak noktası olarak seçmek, modern teknolojinin toplumun ve ekonomilerin gelişiminde modern teknolojinin en önemli rolü ışığında Arap dünyasının karşılaştığı güçlüklerin büyüklüğüne dair farkındalığı yansıtıyor” dedi.

Bildiride, “Dijital ekonomiye yatırım yapılmasının Arap Dünyasında sosyal, ekonomik ve siyasi istikrarı artırma yolunda olduğuna inanıyoruz” dedi.

KONFERANSIN ARAP ÜLKELERİ İÇİN ÖNEMİ

İlk Arap Dijital Ekonomi Konferansı’nın temel önerileri ve görüşleri şunlardır: Dijital ekonominin Arap gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesine 3 trilyondan fazla katkıda bulunabileceğini kabul edin. Şu anda, Arap ülkelerinin ekonomilerine yapılan dijital katkı, dünya genelinde yüzde 22’ye kıyasla sadece yüzde 4’tür.

Tüm Arap ülkelerinin katılımını sağlamak için dijital ekonomiyi ve teknolojik ilerlemeyi ve dijital dönüşüm politikalarını düzenleyen yasaların hazırlanmasını özendirin.

Özel sektörün, imtiyazlı finansman, yatırım garantilerinin kullanımını teşvik ederek ve özel sektör kaynaklarının politik ve düzenleyici ortamını iyileştirerek dijital ekonominin sürdürülebilir gelişimine yatırım yapmaya teşvik edin.

Kaynak: Emirlik haber ajansı