Körfezin Potansiyeli İngiltere’nin de İştahını Kabarttı

Her geçen gün büyüyen ve gelişen İslam ekonomisinin finans eğitmeni konumunda bulunan İngiltere, sağladığı imkânlar açısından pek çok Müslüman ülkeleri geride bıraktı. İslami ürünler pazarına girmekte oldukça hevesli olan İngiltere için en iştah açısı bölge ise Körfez Ülkeleri.

Gerek artan nüfusu gerekse ekonomik büyümeye paralel artan tüketim eğilimi İslam Ülkelerini bir ticari Pazar olarak cazip kılıyor. Bu Pazar içinde en özel yere sahip olan ise Körfez ülkeleri çünkü hem büyüyen ekonomisi hem de zengin doğal kaynakları nedeni ile toplumsal refahın oldukça yüksek olduğu bu bölge hem başlı başına bir Pazar hem de özellikle Asya’daki Müslüman Ülkeler Pazarı için de bir geçiş noktası. Bu durum nedeni ile dünyanın en zengin ekonomileri bu pazarda yer tutmak için sürekli çalışma içinde.  İngiltere ise bu Pazara girmek noktasında bir hayli yol katetmiş durumda. En son bu pazarın büyüklüğü ve ticari potansiyeline yönelik bir İslam Ekonomisinin Durumu 2018 raporu ile Pazar için önemli bilgiler veren Thomson Reuters Haber Ajansının bu raporu İngiltere’nin bu pazara dönük nasıl özel bir çaba içinde olduğunu gösteriyor.

İslam Ülkelerindeki Tüketim Eğilimleri Büyük Bir Ticaret Hacmi İçeriyor

Raporun hazırlatıcısı da BAE. Dizideki altıncı rapor Dubai İslami Ekonomi Geliştirme Merkezi (DIEDC) , DinarStandard ve Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC) işbirliği ile Thomson Reuters tarafından hazırlanan söz konusu rapora göre 2017 yılında dünyadaki 1,8 milyar Müslüman var ve Müslümanların da aynı yılda 2.1 trilyon dolar harcama yaptığı tahmin ediliyor. Öte yandan İslami ekonomi istikrarlı olarak büyümesini sürdürüyor.

Helal Gıda Pazarının Büyüklüğü Gıda Şirketlerini Cezbediyor
İslami Moda ve Markaya Yönelik Talep Büyüyor

YİYECEK VE İÇECEK HARCAMALARI 1.3 TRİLYON DOLAR

Yiyecek ve içecek kategorisine göre Müslümanların harcamaları 1,3 trilyon dolar seviyesinde gerçekleşirken, bunu 270 milyar ABD doları seviyesinde giyim ve hazır giyim, 209 milyar ABD doları medya ve eğlence, 177 milyar ABD dolarıyla seyahat etme, ilaç ve kozmetik harcamaları 87 milyar ABD doları ve 61 ABD Doları seviyelerinde gerçekleştiriyor.

Bu potansiyeli fark eden İngiltere sadece Helal Gıda sektörüne yönelik dünyaca ünlü sekiz markası ile girmiş durumda. Bu markaların her birinin helal gıda pazarına dönük özel alt markaları ve ürünleri söz konusu. Hakeza giyim ve kozmetik alanına dönük olarak da benzer bir tavır söz konusu.

Yine aynı araştırmaya göre ekonomik endeksi (yani hem ekonomik büyümesi, hem de tüketme gücü bakımından) ilk iki sırada BAE ve Suudi Arabistan geliyor.

İslami Finans Alanında En Büyük Eğitmen İngiltere

İSLAMİ FİNANS EĞİTMENİ OLARAK İNGİLTERE

Bu raporda, İslami finans sektörünün toplam aktifleri 2,4 trilyon dolar iken, dünyadaki Müslümanların yaşam tarzı sektörlerindeki harcamalarının 2017 yılında 2,1 trilyon ABD doları olduğu tahmin edilmektedir.

2017 yılı verilerine bakıldığında İslam ekonomisinin en büyük finans eğitmeni konumunda bulunan İngiltere, bu konuda Malezya, Endonezya, Pakistan gibi Müslüman ülkeleri geride bıraktı.

Thomson Reuters tarafından hazırlanan ve yayınlanan İslami Finansman Geliştirme Raporu ilginç sonuçlar verdi. 2017 verilerine göre İngiltere’de İslami Finans eğitimi veren kurum sayısı 80 olarak belirlendi. İngiltere’yi 59 kurs sayısı ile Malezya, 57 kurs ile Endonezya, 50 kurs sayısı ile Birleşik Arap Emirlikleri, 37 kurs sayısı ile Pakistan takip ediyor.

Rapora göre 2017 yılında tüm dünya genelinde İslami Ekonomi’ye dair 688 eğitim kurumu bulunuyor. İslami Finans Eğitimi’ne en çok gelir ayıran ülke ise Malezya oldu. Malezya’yı Pakistan, Suudi Arabistan ve Bahreyn takip ediyor.

Dünya Genelinde İslami Ekonomi Büyümeyi Sürdürüyor

DÜNYA GENELİNDE İSLAMİ EKONOMİ’YE İLGİ ARTIYOR

Son yıllarda dünyanın pek çok ülkesinde İslami Ekonomi’ye olan ilgi artıyor. Son olarak Romanya da bu sektöre adım atmış durumda. Yeni Zelanda gibi bazı ülkeler İslami Finans konusunda profesyonel sertifikalar sunmaya başladı. ABD, İngiltere, Avustralya gibi bazı batılı ülkelerde üniversite bazında İslami Ekonomi eğitimleri başladı.

Kaynak: Gulf-Times