Dünya’nın İlk ‘Hızlı Ulaşım Sistemi’ Abu Dabi’de

24.10.2018

Hyperloop olarak adlandırılan ve en hızlı ulaşım sistemi olan “Hızyuvar”, Abu Dabi’de kuruluyor.

Bilim ve teknoloji yatırımları ile dünyanın öncü ülkelerinin başında gelen Birleşik Arap Emirlikleri, yine bir ilke imza atıyor.

Birleşik Arap Emirliklerinin yaptığı teknoloji yatırımlarına bir yeni ilki daha gerçekleştiriyor. Yeni teknolojik yatırım, Birleşik Arap Emirlikleri’ni yüzyılın önüne taşıyor.

Bir ABD firması olan Hyperloop Transportation Technologies (Hyperloop TT), 2019’un sonlarına doğru Abu Dabi’de dünyanın ilk ticari hyperloop sistemi olduğu belirtilen inşaatın başlatılacağını duyurdu.

Projenin tasarım ve mühendislik firmasının başkanı Dar Al-Handasah’ın, bir inovasyon merkeziyle önümüzdeki yıl Temmuz ayında başlamayı hedeflediğini söyledi.

Yolcuları ve yük kargolarını 1,100 km/s hızla ulaştırılması için basınçlı tüplerin kullanıldığı HyperloopTT, bu ayın başlarında İspanya’nın Puerto de Santa Maria şehrinde ilk yolcu kapsülünü tanıttı.

10 km’lik bir güzergaha sahip HyperloopTT, projenin sonunda Abu Dabi’yi Al Ain, Dubai ve Riyad’a bağlayabilecek.

Hyperloop Nedir?

Hyperloop ya da Türkçe uyarlamasıyla hız yuvarı, kısaca hızyuvar, Elon Musk tarafından geliştirilmekte olan üst düzey bir hızlı ulaşım aracıdır. Araç, üst düzey ray ötesi sistem olarak tanımlanmaktadır.

Gulfbusiness