Riyad ve Abu Dabi’den Yemenli Öğretmenlere Büyük Yardım

24.10.2018

Yemenli öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sorunların giderilmesi için Riyad ve Abu Dabi hükümetleri düğmeye bastı. İlk etapta 70 milyon Dolar Yemenli öğretmenlere gönderildi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Husi milislerin hakim olduğu alanlarda iki yıldan uzun süredir işsiz olan Yemenli öğretmenlerin sorunlarını çözmek için kolları sıvadı.

Şarku’l Avsat’a konuşan yerel kaynaklar Yemen eğitim sendikasının projeye destek verdiğini belirtirken Husilerin öğretmen maaşlarını kestiğini, UNICEF kampanyasını engellemeye ve öğretmen başına tahsis edilen 50 dolarlık meblağı gasp etmeye çalıştıklarını aktardı.

YEMEN’DE 2 MİLYON ÇOCUK EĞİTİMDEN MAHRUM

Birleşmiş Milletler’in Twitter üzerinden yayımlanan açıklamasında, iç savaş sebebiyle ülkede yaklaşık 2 milyon çocuğun eğitimden mahrum olduğu belirtildi. Açıklamada, 2015’ten bu yana ülkeyi terk eden kişi sayısının da 300 bine ulaştığı ifade edildi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı ülkede, darbeci Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin destek verdiği gruplar arasındaki çatışmalar, ülkenin çeşitli kentlerinde devam ediyor.

Şark’ul Avsat