Sisi: Suudi Arabistan’ın Güvenliği, Mısır’ın Güvenliğidir

28.11.2018

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Cumhurbaşkanlığı İttihad Sarayı’nda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştü. Iki ülke arasındaki güçlü stratejik ittifakın derinliği vurgulandı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Cumhurbaşkanlığı İttihad Sarayı’nda yaptığı görüşmede Suudi Arabistan’ın güvenlik ve istikrarının Mısır’ın ulusal güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. Mısır ile Suudi Arabistan arasındaki güçlü stratejik ittifakın derinliğini ve gücünü vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Radi, yaptığı açıklamada görüşme sırasında Mısır ve Suudi Arabistan arasındaki güçlü stratejik ittifakın derinliğinin ve gücünün vurgulandığı ifade ederek Sisi’nin “Suudi Arabistan’ın güvenlik ve istikrarının Mısır ulusal güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladığını” aktardı.

NUVEYBADA SERBEST BÖLGE KURULMASI PLANI

Yatırım ve Serbest Bölge Genel Otorite Başkanı Muhsin Adil, Nuveyba’da yaklaşık bir milyon metrekarelik bir alanda serbest bölge kurulmasının planlandığını söyledi.

Suudi Arabistan-Mısır İş Konseyi toplantısında konuşan Adil, Suudi Arabistan’ın Tebük şehrine sadece 10 dakika uzaklıkta olan bölgenin başta Suudi yatırımcılar olmak üzere tüm herkese açık olacağını söyledi.

Adil, Mısır ile Suudi Arabistan arasında sanayii alanındaki ortaklığın  küresel ekonomik durum ve yatırım politikalarındaki önemli değişimler ile uluslararası şirketlerin Afrika’ya yönelik yönelimleri ışığında bir gereklilik haline geldiğini belirtti.

Kaynak: Şark’ul Avsat