Suudi Kadınları Uzay Çalışmalarında Görün

Suudi Arabistan’da kadınlar, iş hayatına atılan kadınlar uzay endüstrisi, uydu teknolojisi gibi birçok alanda bilgelik ve sıkı çalışmalarıyla sektördeki değerlerini kanıtlamaya devam ediyor.

Kral Abdülaziz Şehrindki Ulusal Uydu Merkezi Direktörü, Bilim ve Teknoloji Bölümü Başkanı Macid Al Mashari, Suudi kadınlarının uzay endüstrisinde oynadığı rolü “Al Arabiya.net” ile yaptığı röportajda anlattı.

“SAUDİSAT 5 PROJESİNDE KADINLARIN ROLÜ BÜYÜK”

Şu anda 35 kadın çalışanın, Abdulaziz City Bilim ve Teknoloji dalında bulunan Uydu Teknolojisi Ulusal Merkezi’nde, optik mühendisliği, ürün yaşam döngüsü boyunca mühendislik desteği gibi çeşitli alanlarda çalıştığını belirti.

“SaudiSAT 5 projesindeki kadınların rolü büyük ve açık. Verimliliği sağlamak için gerekli görsel ve mekanik testler üzerinde çalışıyor, en son sistem ve cihazları kullanan görsel sistemi kullanıyorlar. SaudiSat 5 ekibi üç bölüme ayrıldı.

Optometri Mühendislik, ayna ve merceklerin görsel elemanlarının tasarım ve analizinden sorumludur, mekanik mühendislik, optik elemanların desteklediği mekanik parçaların tasarımından sorumludur ve yazılım mühendisliği, görsel elemanların paralelleştirilmesi için tüm yazılımlardan sorumludur yakalanan görüntülerin analizinin yanı sıra kara istasyonu programlarının ve sistemlerinin geliştirilmesini sağlar” ifadelerini kullandı.

El Mashari yaptığı konuşmada, kadınların bu alanda yeteneklerini ve etkinliklerini kanıtladıklarını, SuudiSat 5 projesinin başarısı üzerinde büyük katkıları olduğunu belirtti. “2030 vizyonu insan kaynaklarına yatırım odaklı, ülkenin güçlü ekonomisinin daha da gelişmesini ve çeşitlenmesini Suudi kadınların rolüne odaklı olması hedefleniyor.2030 kuvvetle Suudi kadınların yeteneklerinin gelişmesine katkıda bulunmak ve incelemek için fırsat. Suudi kadınlar, üniversitelerdeki sınırlı disiplinlere rağmen, birçok başarıya imza attı ve geleceğe yönelik büyük adımlar attı.” dedi.

KADINLAR İÇİN ÖZEL ÖLÜM AÇILDI

Suudi kadınlarının uzay bilimine katıldığı tarihte, Abdulaziz Kral Bilim ve Teknoloji Kenti Ulusal Uydu Teknolojisi Merkezi’nde Kadın Bölümünü açtı. Merkezdeki Kadın Bölümü, kadınların projelerin çoğunda etkin bir şekilde yer almasını sağladı. Merkez, çeşitli Suudi üniversiteleriyle işbirliği yaparak, kız öğrencilerin seviyesini yükseltmek ve onların iş piyasasına hak kazanabilmeleri için yeterli pratik deneyim kazanmak amacıyla bilimsel ve pratik başarılarını zenginleştirmek amacıyla çeşitli alanlarda eğitim fırsatları sunmaktadır.

El Mashari, “Kadınların karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelebilme becerilerini ve yeteneklerini kanıtladıklarını ve becerilerini ve yeteneklerini geliştirmeye çalıştığını göstererek, başarıya katılanların birçoğunun derecelerini Yüksek Lisans ve Doktora derecelerinden alması dikkate değerdir. Bu da gelecekteki projelere daha fazla bilim ve verimlilik ve istekli olma anlamına gelir.” diye söyledi.

Kaynak: Al Arabiya