BAE Turizm Toplantısı İçin Arap Bakanlar Konseyine Katıldı

Ekonomi Bakanlığı tarafından temsil edilen BAE, İskenderiye’de düzenlenen ve Turizm Bakanları ve temsilcilerinin katıldığı Arap Turizm Toplantısına katıldı. Toplantıda, 2019 yılında gerçekleşecek olan 2. Arap Turizm İstatistikleri Forumu için ev sahipliği yapacak ülke ile ilgili tartışmalar da yer aldı.

Ekonomi Bakanlığı tarafından temsil edilen BAE, Mısır İskenderiye de Ulaştırma Merkezinde Arap Bilim, Teknoloji ve Denizcilik Akademisi’nce düzenlenen ve Bakanlar ve Temsilcilerinin katıldığı 21. Arap Turizm Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı.

BAE heyetine Ekonomi İşleri Danışmanı Muhammed Hamis El Muhayiri başkanlık etti. El Muhayiri, toplantıya katılımın BAE’nin turizm alanındaki ortak Arap eylemi konusundaki istekliliğini yansıttığını vurguladı ve turizm sektörünün Arap bölgesi ekonomilerine yeni çeşitlilik, rekabet gücü ve sürdürülebilir büyüme sağladığını vurguladı.

BAE’nin ülkeyi bölgesel ve küresel olarak en iyi sürdürülebilir turizm bölgelerinden biri haline getirme çabalarının ışığında, gelecekteki politika ve stratejilerinin turizm gelişimine büyük önem vermeye dayalı olduğunu belirtti.

Toplantıda görüşülen en önemli konulardan biri, bakanlıklar ve turizm yetkilileri ile Arap ülkelerindeki ilgili kuruluş ve derneklerin turizmi daha da artırabilecek lider bir platform olarak, Expo 2020 Dubai’ye katılarak önerilerini ve inisiyatiflerini sunma daveti oldu.

BAE VE SUUDİ ARABİSTAN’IN ROLÜ ÖVÜLDÜ

Toplantıda Suudi Arabistan’da Turizm ve Ulusal Miras Ulusal Komisyonu Başkanı Prens Sultan Bin Selman, Suudi Arabistan’ın da bu alanda rol oynadığı rolden ve övgüyle bahsedilen BAE ve Suudi Arabistan arasındaki işbirliği eksenin de Arap Turizm Stratejisi’nin geliştirilmesinde devam eden çabalarına değindi.

Oturumda ayrıca, Arap ülkeleri arasında kültür ve turizm alanında etkin ortaklıklar kurmayı amaçlayan bölgedeki turizm ve kültür bakanları arasında gerçekleşecek ortak toplantıya hazırlık da dâhil olmak üzere kara, deniz ve hava taşımacılığı ile ilgili 13 konu tartışıldı.

Heyet başkanları ayrıca bölgedeki turizm alanındaki Arap Turizmini ve Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisini 2030 güçlendirmek ve seyahat ve turizm acentelerinin sunduğu hizmet kalitesini artırmak amacıyla en son turizm verilerini ve istatistiklerini gözden geçirdi.

Ayrıca, toplantıda, 2019 yılında gerçekleşecek olan 2. Arap Turizm İstatistikleri Forumu için ev sahipliği yapacak ülke ile ilgili tartışmalar da yer aldı.

Kaynak: Emirlik Resmi Haber Ajansı-WAM