Papa BAE’de Toleransın Değerini Bilen Bir Ulus Görecek

BAE Hoşgörü Bakanı Şeyh Nahyan bin Mübarek Al Nahyan, Papa’nın Şubat ayında yapacağı ziyaret esnasında BAE’de toleransın değerini öğrenen bir ulus görecektir diyerek Hoşgörüyü Ulusun kurucu değerlerinden birisi yapan bir ülke olduğunu vurguladı.

Papa Francis, Şubat 2019’da Birleşik Arap Emirlikleri’ne bu ülkede yaşayan yüz binlerce Katolik tarafından hevesle beklenen havarisel bir yolculuk yaptığında tarihte Arap Yarımadasını ziyaret eden ilk Katolik Papa olacak.

BAE Hoşgörü Bakanı Şeyh Nahyan bin Mübarek El Nahyan’a göre Papa ziyareti esnasında, “ziyaretinin temasını oluşturan “Beni Huzurunun Bir Kanalı Yap” Sloganın eşsiz değerini bilen küresel bir toplum bulacaktır”

Şeyh Nahyan bin Mübarek Bugün yayınlanan bir makalede “Onu bir dost olarak, küresel barış ve diyaloğun savunucusu olarak ve büyük bir dünya dininin temsilcisi olarak görmekten gurur duyuyoruz. Papa Francis’in Birleşik Arap Emirlikleri’ne ziyareti, kutsamış olduğumuz barışı güçlendirecek.” diye yazdı

Hoşgörü Bakanı Şeyh Nahyan Bin Mübarek makalesinin devamında “Bir Katolik Piskopos 1974’ten beri Birleşik Arap Emirliklerine yerleşti.  Bu Güney Arabistan daki St Joseph Katedralinde görev yapan Misyoner Yardımcı Piskopos Makamındaki Paul Hinder’dir. St Joseph Katedrali Güney Arabistan bölgesinde Katolik misyonunu yürütmek üzere Şeyh Zayid Tarafından Emirliklerin BAE Federasyonu altında birleştirilerek kurulduğu 1971’yılından altı yıl önce kurulmuştu. Bir milyondan fazla Hıristiyan (ülkedeki mevcut BAE nüfusunun yaklaşık dokuzda biri) ülkemizde yaşıyor ve çalışıyor. Bunların da büyük çoğunluğu Roma Katolik’idir.

PAPANIN ZİYARETİNİN ÖNEMİNİ BİLİYORUZ

Papa Francis yakında BAE’yi ziyaret edecek ve 100.000’den fazla topluluk üyesinin 5 Şubat 2019’da Abu Dabi’deki Kutsal Kitleye katılması bekleniyor.

Biz Müslümanlar Papa Francis’in yaklaşan ziyaretinin önemini biliyoruz.  O Hoşgörü, merhamet ve diyalog anlayışı ile huzuru sağladığı sinyalini veriyor. O, Müslümanlar, cesur ve iyi niyetli Hristiyanlar ve diğer birçok inancın insanlarının içiçe geçtiği bu toplumu takdir ediyor. Papa Francis, yaklaşık 200 ülkeden gelen insanların da oluşturduğu barışçıl bir küresel toplumun güzelliğine hayran. Her birimizi eşsiz bir birey haline getirmek ve farklılıklarımızı evrensel değerlerle birleştirmek için Yaratıcımıza övgüde bulunarak hepimize katılıyor.

Küresel topluluğumuz, Papa Francis’in, Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etmek üzere, Abu Dabi’nin Veliaht Prensi ve BAE Silahlı Kuvvetleri Komutanı Ekselansları Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın davetini çok nazik bir şekilde kabul ettiği için minnettardır.

Veliaht Prensi’n daveti, BAE’nin milliyet, din, kültür, etnisite veya ekonomik statüsünden bağımsız olarak yetenekli ve iddialı erkek ve kadınların ahlaki karakterin yardımına ihtiyacı olduğunu bilen Kurucu liderimiz Şeyh Zayid’in kalbinden doğan hoşgörüsünün bir yansımasıdır.

DÜNYADA HOŞGÖRÜ AZALIRKEN BAE HOŞGÖRÜNÜN ÖRNEK ÜLKESİ OLDU

BAE akılcı liderlikleri altında, artan gerginlik ve artan bölünmelerle karakterize bir dünyada hoşgörü ve işbirliğini somutlaştırmaktadır. Şeyh Zayed’in bilgeliği ile Hindu ve Jain tapınakları, bir Sih Gurdwara, bir Budist tapınağı ve Roma Katolik, Protestan ve Ortodokslar tarafından tamamlanan Hıristiyan kilisesi, sayısız cami ve İslami merkezlerle dolu bir ülkeye liderlik ediyorlar. Ülkenin en son açılan ibadet eviyse Dubai’deki bir sinagogdur.

Papa Francis, hoşgörünün fayda veren değerini öğrenen bir ulusu ziyaret edecek. Biz Emirlik mensupları Birleşik Arap Emirlikleri’ne gelen dünya sakinlerini memnuniyetle karşıladık. Tüm Emirlik mensupları olarak birbirimizle ve yabancılarla, kendimizden farklı olanlarla saygı ve empati ruhuna dayanan bir şekilde insanlarla ilişki kurma istekliliği, başarımızı sağlamıştır. Biz birbirimizle konuşuruz. Birbirimizden öğreniriz. Farklılıkları anlamaya ve kabul etmeye başladık. Paylaştığımız değerleri keşfettik. Kendi inançlarımıza olan takdirimizi derinleştirdik ve şimdi onları küresel bir bağlamda kavradık. Birbirimizi tanımak için geldik ve diğerlerini tanımak için daha iyi bir noktadayız.

Nüfusumuzdaki çeşitli bireyler en bariz şekilde barışa yönelik yoğun bir bağlılığı paylaşmaktadır. Papa Francis Arap Yarımadasına giden ilk Papa olduğu gibi, ziyaretinin temasını anlatan küresel bir toplum bulacaktır. “Beni Huzurunun Bir Kanalı Yap” Aziz Francis’in Barış Duasının açılışından alınan bu tema, Papa Francis’in Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinin kutsamış olduğumuz barışı güçlendireceğine dair kendi umudumuzu ifade ediyor. Ziyaretinin, BAE’de hoşgörüyü beslemek ve ülkemizde hoşgörü ruhu tarafından yaratılan fırsatlardan yararlanma çabalarımızı çoğaltmamız için bize ilham vereceğini biliyoruz.

VELİAHTIMIZ VATİKANI ZİYARET ETME AYRICALIĞINI ELDE ETTİ

Belki de Papa Francis, Veliahdımız 2016 yılında Vatikan’ı ziyaret etme ve Papa ile konuşmak ayrıcalığına sahip olduğunda, çoğulcu bir küresel toplum olma kararlılığımızı duydu. O ziyarette Papa, liderlerimizin bir Hoşgörü Bakanlığı kurduğunu öğrenince bu sorunun ciddiyetine dikkat çekecektir. Umarım böyle bir bilgi, BAE’yi ziyaret etme davetini kabul etmesinde rol oynar.

Papa Francis ziyareti, “Hoşgörü Yılı” nda gerçekleşecek. Çünkü ülkenin Cumhurbaşkanı Şeyh Halife Bin Zayid Al Nahyan 15 Aralık’ta BAE’nin resmi olarak 2019’u “Hoşgörü Yılı” ilan ettiğini açıkladı.

Umarım Papa, hoşgörünün doğal bir durum olmadığını ve başarılması ve sürdürülmesinin kolay olmadığını kabul eden bir ülkeyi takdir eder. Sağlıklı bir hoşgörü her zaman, hükümetler ve özel sektörün, bireylerin, sürekli işbirliği ve bağlılığını gerektirir. Papa’nın ziyareti sırasında katılacağı uluslararası bir inanç içi diyaloğu gerektirir. Bu diyalog, Altın Kural’ın ima ettiği türden empati ve şefkati cesaretlendirir ve teşvik eder. Bu diyalog, Papa tarafından savunulan İnsanlar Arası Kardeşlik kavramının vazgeçilmezidir.

Biz BAE’de İnsan Kardeşliğinin önemini gördük ve en büyük şampiyonunu ağırlamaktan onur duyuyoruz. Hem Vatikan hem Birleşik Arap Emirlikleri, çeşitliliği kucaklamakta ve küresel toplumun çeşitli nüfus katmanlarının özel yeteneklerini ve ilgi alanlarını tanımaktadır. Kutsal Papayı ülkemize kabul etmek gerçekten onurdur. Onu bir dost olarak, küresel barış ve diyaloğun savunucusu olarak ve büyük bir dünya dininin temsilcisi olarak görmekten gurur duyuyoruz. Bu tarihi ziyaret için çok teşekkür ediyorum, teşekkürler Papa Francis, teşekkürler Şeyh Muhammed Bin Zayid.

Kaynak: Emirlik Resmi Haber Ajansı -WAM