Riyad Metrosu Emlak Faaliyetlerini Arttırıyor

Metro projesinin önümüzdeki yıl faaliyete başlaması bekleniyor. Metro, açılış evresinde yılda 365 milyondan fazla yolcu ve gelecekte, her yıl 1,3 milyara ulaşacak olan yolcu kapasitesiyle Suudi başkentindeki toplu taşıma sisteminin bel kemiği olarak hizmet verecek.

Mülkiyet danışmanlığı Knight Frank tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, gelecek yıl faaliyete başlaması beklenen Riyad Metrosunun, Suudi Arabistan’ın emlak piyasası üzerinde olumlu bir etki yaratması bekleniyor.

23 milyar dolarlık Riyad Metro projesi toplam 176 km ve 85 metro istasyonundan oluşan altı hattan oluşuyor. Kral Halid Uluslararası Havaalanı, Kral Abdullah Finans Bölgesi ve başlıca eğitim, ticaret ve tıp kurumları dâhil olmak üzere Riyad’ın en yoğun nüfuslu bölgelerini kapsayacak.

Knight Frank, Riyad Metrosunun kentteki emlak piyasalarına olan etkisinin “hem sosyal hem de ekonomik gelişim açısından geniş bir yelpazede” olması bekleniyor dedi.

Knight Frank “Tamamlandığında, konut ve ticari gayrimenkul pazarlarının dinamiklerini önemli ölçüde değiştirecek” diye ekledi.

Danışmanlık, Riyad Metrosu hakkındaki son raporun, metro istasyonlarına yakınlığın, gayrimenkul inşaat sektörünü ve faaliyetlerini tetikleyebileceğini gösterdiğini söyledi.

Şehir planlamacıları ayrıca, 2020 yılına kadar faaliyet gösterecek olan Expo 2020 rotası (kırmızı çizgi uzantısı) gibi mevcut ve yapım aşamasında olan Toplu Hızlı Taşıma Sistemi (MRTS) rotaları üzerindeki projelere odaklanma eğilimindeler.

“Biz Riyad Metro konut ve ticari pazarlarda hem Metro İstasyonları etrafında gayrimenkul faaliyeti üzerinde benzer bir etkiye sahip olmasını bekliyoruz” dedi.

MÜLKLERDE BÜYÜME YÜZDE 33 DÜZEYİNDE OLACAK

Riyad metro raporu, Q1 2010 ve Q1 2018 arasında, bir metro istasyonuna beş dakikalık yürüme mesafesinde olan konut birimleri için fiyatların ortalama olarak yüzde 51 oranında arttığını, bir istasyona 15 dakikalık yürüme mesafesinde olan mülkler için de bu oran yüzde 33 büyümenin artış gösterdiğini belirtti.

Rapor, “Biz Riyad Metro operasyonel hale geldiğinde, metroya uzak veya ikincil yerlerde olan alanların yeni gayrimenkul projelere geniş bir yelpazede sunma potansiyeline sahip olacağını görüyoruz. Bu yeni mahallelerin daha uzun vadede daha geniş pazarda daha iyi performans gösterme potansiyeline sahip olması bekleniyor” dedi.

Knight Frank’in araştırma müdürü Raya Mecdalani şunları söyledi: “Riyad Metrosu, gayrimenkul dinamikleri ve anlamlı kentsel nesli teşvik etme konusunda belirgin bir etkiye sahip olacak.”

Arriyadh Kalkınma Kurumu (ADA) tarafından yapılan proje, İspanyol inşaat grubu FCC, Samsung C & T, Alstom, Strukton, Freyssinet Suudi Arabistan, Atkins, Typsa ve Setec gibi uluslararası bir konsorsiyum tarafından tasarlanıp inşa ediliyor.

Alstom, Eylül ayında, FLOW konsorsiyumunun, metrodaki üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı hatlarını çalıştırmak için bir SAR10.9bn (2.9 milyar dolar) anlaşmasını kazandığını da açıkladı.

Metro, açılış evresinde yılda 365 milyondan fazla yolcu ve gelecekte, her yıl 1,3 milyara ulaşacak olan yolcu kapasitesiyle Suudi başkentindeki toplu taşıma sisteminin bel kemiği olarak hizmet verecek.

Kaynak: Gulf Bussines