BAE Ve Meksika Beşinci Özgür Uçuş Hakkını Görüştü

BAE ile Meksika Uluslararası Sivil Havacılık Hakları kapsamında özgür uçuş haklarından beşincisini görüştüler. Bu hak bir ülke havayolunun yolcuları bir ülkeden ikinci bir ülkeye, o ülkeden de üçüncü bir ülkeye (vb.) Taşıma hakkını içeriyor.

BAE Meksika Büyükelçisi Ahmed Hatem El-Menhali ve Meksika Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı Carlos Alfonso Moran, Dubai – Barselona – Meksika uçuşları için sağlanan uluslararası hava hizmetleri kapsamındaki hak çerçevesinde Beşinci Özgür Uçuş* Hakkını görüştüler.

Meksika Sivil Havacılık Genel Müdürü Juan Carlos Salazar’ın katıldığı toplantıda Meksika Uluslararası Havaalanı Direktörü Miguel Pelarez Lara, Meksika tarafı, Mexico City Uluslararası Havaalanı’ndaki bakım ve teknik gelişmelerden sonra mevcut zaman dilimlerinde iki ülke arasında doğrudan servis sağlamayı kabul etti.

Meksika Bakanı, ülkenin mevcut hükümetinin projenin başarısını sağlamak için çok çalıştığını ve her iki ülkenin de her alanda çıkarları için BAE ile işbirliğine devam edeceğini belirtti. Ayrıca, bu alanda işbirliğini geliştirme çabalarından dolayı BAE Büyükelçisi ve Emirates Havayoluna teşekkür etti.

* Tarifeli uluslararası hava hizmetleri konusunda hak veya imtiyaz. Bir ülkenin havayollarının başka bir ülkenin hava sahasına serbestçe girme ve o havaalanına inme ayrıcalığını veren bir dizi ticari havacılık hakkıdır. Bu kapsamda tanınan ilk özgürlük bir ülkenin havaalanına inmeden uçma özgürlüğüdür. Bu özgürlüklerden beşincisi ise yolcuları bir ülkeden ikinci bir ülkeye, o ülkeden de üçüncü bir ülkeye (vb.) Taşıma hakkını içeriyor.

Kaynak: Emirlik Resmi Haber Ajansı-WAM