Dubai’ye İlk Kez Gidenler Nelerle Karşılaşacak?

09.10.2018

Dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Dubai’ye tatile gitmeyi planlayan turistlerin şaşıracağı o kadar çok şey var ki. İşte onlardan bazıları…

Dubai pek çok insanın Orta Doğu ülkesi olması sebebiyle korkup gitmediği bir şehir. Ama aslında gerçekler hiç de öyle değil. Dubai Orta Doğu’da belki de en modern şehirlerdendir. İşte alışveriş merkezleri, şık restoranları, sanat galerileri ve bütün zenginliği ile Dubai ve hiç gitmemişler için tercihlerini ilk sıraya koyacakları o merak edilen Dubai hayatı…

Dubai’ye indiğinizde, sizi, Arap motifleriyle tasarlanmış çok büyük ve şık bir havalimanı karşılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri, 7 adet emirlikten oluşuyor. Bu emirliklerden en modern, en turistik olanı ise aynı zamanda Ortadoğu’nun finansal merkezi olan Dubai. Dubai’nin kültüründe küçük olması ve harmanlanması çok büyük. İyi vakit geçirmek için burada her şeyi yapmaya çalışın.

Besin ve Gıda

Dubai, Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Mısır, İran ve Ürdün’lerden gelen büyük bir akını da içeren büyük bir göçmen nüfus sayesinde inanılmaz derecede iyi ve uygun fiyatlı bir gıda mekanına sahiptir. Kentin daha eski ve daha ucuz semtlerinden biri olan Deira sokaklarında gezinmek için sadece birkaç dirhem için sokakta bulunan dünyanın her yerinden lezzetli yemekler bulacaksınız. Lahor’un bu tarafındaki en iyi Pakistan yemekleri için perişan ama ünlü Ravi restoranında yemek yemenin Satwa banliyösünü arayın.

Para harcamaktan korkmayın

Dubai mükemmel yemekler ve kültürlerinin yanı sıra dev oteller, tatil köyleri ve alışveriş merkezleri ile sizler adeta sihirli bir dünya sunacak. Nobu Matsuhisa, Gordon Ramsay, Gary Rhodes, Jamie Oliver, Marco Pierre White ve Sanjeev Kapoor gibi eşyaların tadını çıkarmak için biraz para harcamak zorunda kalacaksınız, ancak masraftan korkmayın çünkü aldıklarınıza asla pişman olmayacaksınız.

Pek fazla yerli yok

Dubai’ye gittiğinizde BAE’li insan aslın çok az görürsünüz. Birleşik Arap Emirlikleri genel nüfusu itibariyle zaten azdır ve Dubai’de bunun etkisini rahatlıkla göreceksiniz. Şehir daha çok turizm mekanı olduğu için genellikler turist ağırlıklı nüfus hakimdir. Dubai’ye gittiğinizde sanki Ortadoğu ülkesi değil de Avrupa yada Amerika kıtasına gitmiş hissiyatına kapılmanız gayet normal.

İçki ve içecekler kanunlara göre tüketiliyor

Evet, en çok merak edilen konuların başında içki ve çeşitli alkollü ürünler geliyor. Bilindiği üzere Birleşik Arap Emirlikleri Müslüman bir devlet olduğu için Dubai’de de içki kısıtlamalar altında yapılmaktadır. İçki konusunda halkın cezalandırılmasına karşı kanunlar vardır, alkol son derece pahalıdır, içmek için 21 yaşın üzerinde olmalısınız ve sadece otellere veya kulüplere bağlı barlarda içki tüketimi yapabilirsiniz. Kuru tatil geçirmesini bekleyen tüm gezginler, şampanya brunches, happy hour içecek fiyatları ve parti dostu bir içki içme kültürü sunan bir expat kültürünü bulmak için çok şaşıracaklar.

Eğlence hayatı

Dubai’de hayat 7/24 sürer ve gece gündüz kavramı yoktur. Cuma günü iş hayatının hafta sonu tatiline girmesi ile birlikte özellikle akşamları şehirde eğlence hayatı çeşitli etkinliklerle başlar. Restoranlar, barlar, oteller, eğlence mekanları neredeyse tıklım tıklım dolar ve insanlar eğlencenin sarhoşu olur. Gündüz çölde hava çok sıcak olduğu için hafta sonu pek fazla insan bulamazsınız. Ancak akşamın ferahlığı ile birlikte artık eğlencenin saati gelmiş olur ve ister istemez kendinizi dışarı atarsınız.

Dubai’de tarih var

50 yıl önce bu engebeli bir balıkçı köyü olan Dubai şimdilerde tam bir mega kent durumunda. Ancak bu, Dubai’de tarihin olmadığı anlamına gelmiyor. Şehrin en eski kısmı el-Fahidi’dir, 1900’lü yılların başlarına kadar uzanan iyi korunmuş bir kültür alanıdır. Dar geçit yolları ve geleneksel evler, Dubai’nin gökdelenlerine ve otoyollarına elverişli bir mola veriyor.

Burç Halife aklınızı alacak

Dünyanın en yüksek binası sizce nerede? Tabi ki burada. Dubai ‘en’lerin olduğu bir yer. Bina içerisinde kullanılan son teknoloji asansörler, 124 katı sadece 60 saniyede çıkıyor. ‘Ben uzun kuleler arasında doğdum yaşadım’ diyorsanız emin olun çok erken konuşuyorsunuz. Dünyanın en yüksek binası olma özelliği taşıyan bina, 6 yılda tamamlandı. 828 metre uzunluğunda ve 163 katlı. Binanın içinde oteller, iş merkezleri ve restoranlar var. Burç Halife’nin, ‘at the top’ adında bir de seyir terası var. 124. kata çıkıp Dubai’ye tepeden bakıyorsunuz. Biletlerinizi çok önceden internetten alın çünkü biletler hemen tükeniyor. At the top sky’ kısmı ise 124. ve 148. katları görmenizi sağlıyor. Ek olarak burada bazı ikramlarda yapılıyor. Buraya giriş ücreti ise 350 dirhemden (yaklaşık 280 TL) başlıyor. Gün batımına doğru olan saatlerde ise bilet fiyatları 500 dirhem ( yaklaşık 400 TL) . Burç Halife’de akşam göreceğiniz bir sürpriz de ışıklandırma ve havai fişek gösterileri olacak. Devasa kulede gösteri başladığında gece gündüz olacak ve şehir aydınlığa bürünecek.

Yürüyüş yapacağınız bir şehir değil

Yaya olarak keşfetmekten hoşlananlar, Dubai tarafından şiddetle hayal kırıklığına uğrayacaklar. Dubai bilindiği üzere teknolojik ve her türlü ulaşım ağının kolaylıkla bulunabildiği modern bir şehirdir. Şehir gündüzleri oldukça sıcak olduğu için bu sıcakta yürüyüş yapmanız oldukça zor olacak. Ancak sahilde ve otelinizde kısa mesafeli yürüyüş yapabilirsiniz.

Dubai tam bir alışveriş cenneti

Dubai, malların satın alınmasından zevk alanlar için Hong Kong veya Singapur ile eşit bir cennettir. Burada tasarımcı kıyafetlerinden kuyumcuya, baharatlara, en kaliteli yiyecek ve hediyelik eşyalara kadar her şeyi satın alabilirsiniz. Burç Halife’nin hemen yanında yer alan Dubai Mall, toplam kapladığı alan bakımından dünyanın en büyük alışveriş merkezi olarak geçiyor. O kadar büyük ki, girişte kaybolmayın diye alışveriş merkezinin haritasını veriyorlar. Kaybolursanız da her katta dokunmatik ekranlar nerede olduğunuzu gösteriyor. İçeride kaybolmamanız mümkün değil. İtiraf ediyorum, haritam olmasına rağmen ben de kayboldum! Burası aynı zamanda Dubai’nin en turistik alışveriş merkezi. Alışveriş merkezi içerisinde kadın erkek davranışları için bazı uyarı levhaları bulunuyor.

Mimari yapıya aşık olacaksınız

Dubai’ye yalnızca büyüklükte ve alışverişte şaşkın kalmayacaksınız aynı zamanda şaşırtıcı mimari güzelliğinde olduğu eşsiz bir yerdir. Burj Khalifa ve Burj Dubai (yelken şeklinde lüks otel) gibi simgelerden ve ayrıca Atlantis Hotel, bükümlü Cayan Kulesi ve dünyanın en uzun oteli olan JW Marriott Marquis’in bulunduğu muhteşem Palm projesinden bahsediyoruz.

Deniz değil Çöl

Dubai’nin gökdelenlerinden ve karayollarından, sonsuz çöle geçmek biraz zaman alıyor. Kent bittiği anda kum tepeleri başlar. 4WD safarilerinden Bedevi tarzı yemeklerden kum bisiklet gezilerine, dörtlü bisiklet turlarına kadar vahşi doğada farklı deneyimler sunan birçok şirket var. Eğlencenin ve adrenalinin tavan yapacağı çöl safarisinde unutulmaz anlar yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kışın ortasında deniz keyfi

Çölle olan yakınlığı göz önüne alındığında, Dubai’nin sıcaklaştığı yaz ortasında tam bir felaket. Haziran’dan Ağustos’a kadar yaz aylarında ortalama yüksek sıcaklıklar 38 ila 40 derece arasında değişmektedir. Yazın aşırı sıcakları turistleri daha çok İlkbahar, sonbahar ve kış aylarında bölgeye itiyor. Özellikle bulunduğunuz şehirde kışın dondurucu soğuklar etkili olurken Dubai’de kışın en şiddetli olduğu zamanlarda rahatça denize girebilir sokaklarda yazlık elbisenizle dolaşabilirsiniz.

Yerliler çok zengin

Dubai’de gitmeden de duyacağınız ortak bir bilgi vardır. Oda Dubaililerin çok zengin oldukları. Yerli halk petrol gelirleri ve BAE yönetiminin halka olan ekonomik desteği sayesinde oldukça sengin durumdalar. Öyle ki sokakta Range Rover veya Ferrariler görmeniz oldukça sıradan.

Neredeyse her şeyi yapabilirsiniz

Dışarıda 40 derece olduğunda kayak yapmak ister misin? Kapalı Ski Dubai’de bunu yapabilirsiniz. Çölün ortasındaki yemyeşil bir parkurda golf oynamaktan hoşlanıyor musun? Şehrin çeşitli yerlerinde de yapabilirsiniz. Bir deveye binmek, tekne gezmek veya Fransız şampanyasını içmek veya bir konser görmek, bir sanat galerisine gitmek, F1 arabasına binmek ya da yüzme yapmak gibi hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz.

Çok pahalı değil az bütçeyle istediğinizi yapabilirsiniz

Süslü tatil yerlerinde kalmayı ve en iyi lokantalarda yemek yemeyi ve büyük alışveriş merkezlerinde alışveriş yapmayı seçerseniz, Dubai’de kalmanız çok, çok pahalı olacaktır. Ancak bu şekilde olması gerekmez. Deira banliyösünde vakit geçirin, pazarlarda pazarlık yaparak Orta Doğu sokak yemekleri yiyin, bütçenize göre otelde kalıp yürüyerek dolaşın ve aniden bu şehrin son derece uygun olabileceğini göreceksiniz.