Suudi Arabistan’nın İlk Kadın İtfaiyecileri

İki Suudi Arabistanlı kadın 2030 Vizyonu’nun ışığında kadınları güçlendirmeye yönelik reformların bir parçası olarak Suudi Arabistan’ın ilk kadın itfaiyecileri oldular.

Suudi Aramco şirketi, Krallık tarihinde ilk defa çoğunlukla erkeklerin egemen olduğu itfaiyecilik mesleğinde iki Suudi Arabistanlı kadın Ghaziyah Al-Dossari ve Abeer Al-Jaber, yangın söndürme eğitimine katıldı.

SUUDLU İKİ KADIN İTFAİYECİ İÇİN TARİHİ BİR AN

Mühendis Ghaziyah Al-Dossari, bu mesleği tutkuyla çalışan itfaiyeci babasından ilham aldığını ve bu mesleğin ailesinden miras kaldığı için gurur duyduğunu ve kendisi için itfaiye kadrosuna katılmasının harika bir duygu olduğunu ifade etti.

Abeer Al-Jaber, “özellikle erkek meslektaşlarımla birlikte çalışabileceğim ve eşitliği temsil eden bu fırsatın bir parçası olduğum için mutluyum” diyerek duygularını ifade etti.

Suudi Aramco Program Müdürü Ghassan Abu Al-Faraj, “Bu iki kadın itfaiyeci Suudi Arabistan’ın ilk kadın itfaiyecileri olarak kabul edildiğinden Suudi Arabistan ve Aramco için tarihi bir an” dedi.

Girişim, sosyal paylaşım sitelerinde yayıldı ve Suudi petrol uzmanı Dr. Abeer Al-Olayan,  “Krallık tarihinde, ilk defa bir İtfaiye departmanında kadına akreditasyon verildi” şeklind bir açıklama yaptı.

Kaynak: Arabnews