BAE’de Çocuklar, Şarka Tarihini ve Kültürünü Öğreniyor

12.10.2018

BAE’de düzenlenen “Şarka Arap Çocuk Forumu’na” 10 Arap ülkesinden 128 çocuk, foruma katıldı.

Forumun 4. gününde çocuklar, farklı çağlardaki insanların yaşamlarını keşfetmeleri için Mleiha Arkeoloji Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Çocuklar, ilk olarak Neolitik döneme ait bilgi almak için sit alanındaki Wadi Mağaraları’nı ziyaret etti. Minikler, daha sonra insanlık tarihi hakkında bilgi edinmek adına Mleiha’yı gezdi. Şanslı minikler, burada, Paleolitik Dönem, Neolitik Dönem, Tunç Çağı, Demir Çağı ve İslam Öncesi Dönem gibi insanlık tarihinin önemli dönemleri hakkında önemli bilgiler edindi.

Çocuklara, fosillerin tarihçesi, biyolojisi ve doğası hakkında bilgi verildi; fosil yapımı üzerine bir de atölye çalışması gerçekleştirildi. Başka bir atölyede ise minikler, astroloji hakkında daha fazla bilgi edinmek için teleskoplarla güneş sistemine odaklandı.

Çocukların önemli bilgileri akıllarında tutabilmelerini sağlamak için, ziyaret ettikleri arkeolojik alanlarla ilgili bulmacaları çözdükleri interaktif bir eğitim oyunu oynadılar.

Günbatımında çocuklar, önce barbekü keyfi yaptı; ardından da aralarında Charlie’s Buck Teeth’, Shelter, Hamlet Comedy, Take Off ve I Am Not a Mouse’un da bulunduğu, Şarika Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali’nde ödül alan 19 kısa filmi izledi.

“Şarika Arap Çocuk Forumu’na”, 10 Arap ülkesinden 128 çocuk, foruma katılıyor. Bunlardan 84’ü, Şarika Çocuk Merkezleri, Şarika Kenti İnsani Yardım Hizmetleri, BAE Kız Rehberleri Derneği’nden katılan Emirlik mensubu çocuklar.

Kaynak: Gulf News