Kuveyt Emiri Aleyhindeki Yayın Tepki Çekti

12.10.2018

Lübnan’da Hizbullah’a yakın bir gazetecinin, örgütün yayın organı olan Al Manar TV kanalı aracılığıyla Kuveyt Emiri’ne yönelik bazı iddialarda bulunmasının ardından Lübnan, 15 Eylül’de Kuveyt’le büyük bir dayanışma kampanyasına tanık oldu.

Lübnan Temyiz Mahkemesi’nden Başsavcı Samir Hamud da Merkezi Cezai Soruşturma Dairesi’ne yasal bir yargılanmaya hazırlık olarak gazeteci Salim Zahran’ın Al Manar TV’ye verdiği röportajın içeriğini soruşturma talimatı verdi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, “saygı ve takdir gösterdikleri, Lübnanlıların yanında oldukları tarihleri nedeniyle kalplerinde özel bir yeri olan Kuveyt ve emirine her türlü saldırıyı reddettiğini” açıkladı.

Kuveyt’in Beyrut Büyükelçisi Abdu-l Al el-Kanai ile 15 Eylül’de bir araya gelen Hariri, “Bir televizyon kanalında yaşanan durum, Kuveyt ve diğer Arap kardeşlerle iyi ilişkilere sahip Lübnan’ın ulusal atmosferi dışındadır. Her durumda Lübnan yargısı, ülke ve halkının çıkarlarını koruyan yasaların uygulanması için gerekli faaliyetleri gerçekleştiriyor” dedi.
Büyükelçi el-Kanai, “Kuveyt’in Lübnan ile ilişkileri, bu küçük şeylerden etkilenemeyen köklü bir tarihe dayanıyor” ifadelerini kullandı.

Abdul Al el-Kanai’nin aktardığına göre, Başbakan Hariri, bu durum karşısındaki memnuniyetsizliğini dile getirirken, duruma dair gerekli her türlü tedbirin alınacağını vurguladı.

Öte yandan Müstakbel Hareketi’nin Basın İşleri Kurulu, bir televizyon kanalının “Kuveyt devletini ve emirini küçük düşürmek, Suudi Arabistan Krallığı’nın fikir ve ahlakını ölçmek için” Suriye istihbaratı mezunlarına açıldığını belirtti. Kurul, bu durumu “Lübnan- Arap ilişkilerinin kaderiyle oynayan kötü niyetli tarafların başarısız saldırısı” olarak nitelendirdi.

Aynı şekilde Kuveyt Enformasyon Bakanlığı, geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde ABD’de gerçekleşen Emir Sabah el-Ahmed el-Cebir es-Sabah ve Başkan Donald Trump görüşmesine dair Hizbullah’ın TV kanalı Al Manar’a röportaj veren bir gazetecinin sarf ettiği küstah ifadeleri ve suçlamaları” kınadığını duyurdu. Kuveyt Haber Ajansı’nın aktardığına göre, bakanlık tarafından yayınlanan bildiride “bu durumun, gerçekleri tahrif etmeyi, Lübnan ve Kuveyt arasındaki kardeşlik ilişkisini ve tarihsel ilişkiyi zayıflatmayı ve kamuoyunu yanıltmayı amaçlayan bir iftira” olduğu vurgulandı.

Diğer taraftan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, Kuveyt ve emirine yönelik herhangi bir suçlamayı reddetti. Berri yaptığı açıklamada, “Kuveyt ve Emir Sabah el-Ahmed’e dair sarf edilen ifadeler, tüm taraflarca reddedilip kınandı. Lübnan halkı her zaman, Kuveyt’i, emirini, halkını, hükümetini, ulusal meclisini ve Lübnan’a kadar uzanan yardım ellerini sıkıntı ve rahatlık dönemlerinde korumaya ve hatırlamaya devam edecektir. Bu iki ülkeyi iyi münasebetlerle bir araya getirip birleştiren, iki ülke arasındaki tarihsel ve kardeşlik ilişkisinin bozulmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Aynı şekilde Lübnan İçişleri Bakanı Nihad el-Meşnuk, Kuveyt Emiri’nin “büyük ve bilge bir Arap” olduğunu vurguladı. Bu çerçevede el-Meşnuk, “Lübnan’a sağlanan yardımlardaki tarihi rolünü unutmayacağız” açıklamasında bulunurken, Lübnan Kuvvetleri Partisi ve İlerici Sosyalist Parti de dahil olmak üzere birçok taraf, söz konusu durumu kınadıklarını açıkladı.

Kaynak: Şarku’l Avsat