Suudi Arabistan’ın Yeni Yıl Ekonomi Planlaması

Suudi Arabistan’ın, 2019’da, ekonomik büyümeyi hızlandırıp, özel sektörü canlandıracak yeni bir girişim, karar ve düzenleme paketi uygulamaya başlaması bekleniyor.

Suudi Arabistan özel sektörü canlandıracak yeni bir girişim planlamasına başlamasıyla 2020 Ulusal Dönüşüm Programı girişimlerinin çoğunun başlatılmasına ek olarak, 2018’e kıyasla 2019’da daha fazla sayıda özelleştirme girişiminde bulunması bekleniyor.

Suudi finans piyasasının ilk kez iç piyasaya yabancı şirketleri dahil etmesi planlanırken, bu şirketlerden ilkinin komşu pazarları takip eden bölgesel şirketler olacağı düşünülüyor.

Suudi Arabistan’ın, 2019’da yerel ve uluslararası pazarlara faizsiz fono sürmesi bekleniyor ve bu sayede diğer taraftan borçlanma araçları piyasasında uluslararası katılım seviyesini arttırması planlanıyor.

Suudi Arabistan’ın, çeşitli sektörlerde binlerce yeni iş fırsatı yaratmanın yanı sıra, birçok meslek ve sektörün yerelleştirilmesinde yeni bir aşamaya girmesi bekleniyor.

2019 yılında, İmar Bakanlığı’nın finansman, kalkınma ve mülkiyet ile ilgili programlarına devam etmesinin yanı sıra İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın da, telekomünikasyon sektörüne yönelik iddialı planlarını harekete geçirmesi amaçlanıyor.

PETROL PİYASALARI

Suudi Arabistan, 2019 boyunca, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne üye (OPEC) ülkeler arasında ilan edilen üretimin azaltılması ve pazar istikrarının teşvik edilmesini öngören anlaşmaya uyacak.

2019 yılı için öngörülen bütçenin 1 trilyon 106 milyar riyale (295 milyar dolar) ulaşması ve 2018 bütçesine oranla yüzde 7 oranında artması bekleniyor.

2019’da beklenen gelir ise, 2018’e kıyasla yüzde 9’luk bir büyüme oranı ile 975 milyar riyal (260 milyar dolar) olarak tahmin ediliyor.

Suudi Arabistan’ın iddialı yenilenebilir enerji programlarını 2019’da uygulamaya devam etmesi ve yeni bir maden lisans sistemi çıkarması da bekleniyor.

Kaynak: Şark’ul Avsat