Veliaht Prens ile Kuveyt Emiri’nden ‘Körfez İşbirliğini Destekleme’ Vurgusu

13.10.2018

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, gittiği Kuveyt’te Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ve Veliaht Prens Şeyh Nevaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile görüşmelerde bulundu.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı dün gece Beyan Sarayı’nda karşıladı.

Kuveyt haber ajansından aktarılana göre, toplantı sırasında iki kardeş halk arasındaki iyi ve köklü tarihsel ilişkilerin derinliğini yansıtan görüşmeler olumlu gerçekleşti. Ayrıca söz konusu ilişkilerin her iki tarafın da çıkarına hizmet edecek şekilde her alanda geliştirmenin yolları ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin güçlü bir ilişki içinde olmaları çerçevesinde ortak Körfez eylemini desteklemek için çaba sarf edilmesi hususunda görüşmelerde bulunuldu. Bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeler de ele alındı.

Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Nevaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı Ulusal Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim, Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el-Halid el-Hamad es-Sabah ve bir dizi üst düzey yetkili ile birlikte havaalanında karşıladı.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı tarafından yapılan açıklamada, “Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Kral Selman bin Abdulaziz’in talimatları ve onun Kuveyt’le temaslarda bulunulması hususundaki isteği doğrultusunda, Suudi Arabistan ve Kuveyt arasındaki kardeş ilişkileri güçlendirmek için Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın daveti üzerine Kuveyt’e resmi ziyarette bulundu” ifadeleri yer aldı.

Veliaht Prens’in ziyareti sırasında Kuveyt Emiri ve bir dizi üst düzey yetkiliyle görüşmelerde bulunduğuna değinilen açıklamada, görüşmeler sırasında iki kardeş ülke arasındaki ikili ilişkiler ile işbirliğini güçlendirmenin yolları ve bazı konular hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

VELİAHT PRENS’İN İLK RESMİ KÖRFEZ ZİYARETİ

Kuveyt, Veliaht Prens’in göreve geldiği günden bu yana resmi ziyarette bulunduğu ilk Körfez ülkesi olma özelliği taşıyor. Bu durum, Suudi Krallığı’nın Kuveyt yönetimine ve halkına verdiği değeri gösteriyor.

Kuveyt’ten ayrıldıktan sonra Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a bir mektup gönderen Veliaht Prens Muhammed bin Selman, “Bu ziyaret bana, zatıalileriniz ve Sayın Veliaht’la, kardeş Kuveyt Devleti yetkilileri arasında, iki ülke ve iki kardeş halk arasındaki kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi ve her alanda ortak çıkarların elde edilmesi hususunda konuşma fırsatı verdi. Ayrıca, Kral Selman bin Abdulaziz ve zatıalilerinizin liderliğinin gölgesi altında iki kardeş ülkeyi birbirine bağlayan tarihsel ilişkilerin derinliğini teyit etti” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Suudi Arabistan Kuveyt Büyükelçisi Prens Sultan bin Saad bin Halid, “Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ziyareti, bölgenin hassas ve kritik bir süreçten geçtiği ve dış tehditler ile müdahalelerle karşı karşıya kaldığı bir zamanda geldi” dedi.

Kuveyt’in Riyad Büyükelçisi Şeyh Samir Cabir el-Sabah ise yaptığı açıklamada, söz konusu ziyaretin Kuveyt Emiri, hükümeti ve halkı tarafından memnuniyetle karşılandığını dile getirerek “Veliaht Prens’in ziyareti, iki ülke ve halkı bir araya getiren güçlü ilişkiler sürecinde umut verici yeni bir aşamayı tesis edecek” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el-Carallah, “Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Kuveyt liderliği ile bölgenin çeşitli dosyalarını tartışacak. Üzerinde çalışılan her şeyin, iki kardeş halkın çıkarlarına ve isteklerine hizmet edecek şekilde gerçekleşmesine yönelik ortak vizyon çerçevesinde Kuveytlilerle bir araya gelecek. Körfez çalışma sistemine uygun olarak, bölgedeki artan zorluklarla başa çıkma ve ortak çabalar çerçevesinde güvenlik ve istikrarı sağlama hususunda görüşmelerde bulunacak” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el-Carallah, açıklamasının devamında “Suudi Veliaht Prensi’nin ziyareti, Kuveyt Devleti ile Suudi Arabistan arasındaki kardeşçe ilişkileri güçlendirecek. Söz konusu ziyaret, iki ülke arasındaki ikili ilişkileri tartışmak ve onları her alanda geliştirmek için tarihi bir fırsat” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın her seviyedeki başarıları hususunda ülkesinin duyduğu gururu dile getiren Halid el-Carallah, “Suudi Krallığı’nın kapsamlı vizyonunu ekonomi, ticaret, yatırım ve enerjinin her seviyesinde yansıtarak gelişmiş bir refah, kalkınma ve güvenlik hususunda ileri seviyelerde sağlam ve istikrarlı adımlar atıyor” dedi.

Carallah, ülkesi ve Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilerini “ayrıcalıklı” ve “gelişen” olarak nitelendirdi ve Irak işgali sırasında Krallık’ın Kuveyt hakkını destekleyen tarihi ve onurlu konumunu hatırlattı. Carallah, “Hepimiz, Krallık’ın birçok uluslararası platformda oynadığı rolle dünya haritasında yer aldığı seçkin ve gelişmiş konumun farkındayız. Bunlar arasından en önemlisi, dünyanın tüm ekonomik geleceğini kontrol eden G-20 ekonomik grubundaki üyeliğidir” diyerek sözlerini sürdürdü.

Ziyaret sırasında konuşulacak en önemli konulara değinen Carallah, ikili ilişkilerin ve her iki ülkenin de ortak kaygılarını teşkil eden bölgesel dosyaların ele alınacağını kaydetti. Ayrıca Kuveyt ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin kayda değer ve somut bir şekilde gelişmeye tanık olduğunu belirterek, bu ilişkilerin güçlendirilmesinde söz konusu görüşmelerin büyük bir payı olacağını söyledi.

Suudi Arabistan ve Kuveyt, son olarak 18 Temmuz’da iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirecek ve aralarındaki koordinasyonun seviyesini yükseltecek bir koordinasyon konseyinin kurulmasına yönelik bir dosya imzaladılar. Oluşturulacak konsey, iki ülke arasında ‘tüm işbirliği ve ortak eylem alanlarının yer aldığı genel bir çerçeve’ kapsamında değerlendiriliyor.

ZİYARET PETROL POLİTİKASI AÇISINDAN ÖNEMLİ

Suudi Arabistan ve Kuveyt’in, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Örgütü’nün (OAPEC) üyeleri olması bakımından, söz konusu ziyaret, iki ülke arasındaki koordinasyon ve dayanışmayı artırmanın yanı sıra, karşılıklı petrol politikasını doğru yönlendirip petrol piyasalarında istikrara yol açabilmesi bakımından önem teşkil ediyor. Ziyaret ayrıca, bölgesel zorluklar ışığında iki Körfez ülkesi arasındaki ortak koordinasyonu güçlendirmek başta olmak üzere, çeşitli konulardaki istişarelerin devamlılığını ve faklı alanlarda ortak işbirliğini desteklemenin yollarını güçlendirecek.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı tarafından yapılan dün yapılan açıklamada, “Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Kral Selman bin Abdulaziz’in talimatları ve onun Kuveyt’le temaslarda bulunulması hususundaki isteği doğrultusunda, Suudi Arabistan ve Kuveyt arasındaki kardeş ilişkileri güçlendirmek için Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın daveti üzerine Kuveyt’e resmi ziyarette bulundu” ifadeleri yer aldı. Ayrıca, Veliaht Prens’in ziyareti sırasında Kuveyt Emiri ve bir dizi üst düzey yetkiliyle görüşmelerde bulunduğuna değinilen açıklamada, görüşmeler sırasında iki kardeş ülke arasındaki ikili ilişkiler ile işbirliğini güçlendirmenin yolları ve önemli olan ortak bir dizi mesele hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, dün erken saatlerde Kuveyt’e girmek üzere Suudi Arabistan’ın Asir Bölgesi’nde bulunan Hamis Muşayt şehrinden ayrıldı. Kral Halid Uluslararası Havalimanı’ndan hareket eden Muhammed bin Selman; Asir Bölgesi Valisi Prens Faysal bin Halid bin Abdülaziz, Prens Türki bin Faysal bin Abdülmecit, Genelkurmay Başkanı Feyyaz er-Ruveyli, Ortak Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Fahd bin Türki bin Abdulaziz, Güney Bölgesi Komutanı General Abdullah el-Kafari ve bir dizi üst düzey yetkili tarafından uğurlandı.