Kuveyt’teki Fransız İşe Bisikletle Gidiyor

Kuveyt’te özellikle kış aylarında hava güzel olduğu zaman Deniz kenarında bisiklete binmek çok popüler bir etkinlik. Bu etkinliği her mevsim sürdüren ülkedeki sakinlerden Fransız Nadal Casenove, bizlerle Kuveyt’te bisiklet sürmenin inceliklerini paylaştı.

Deniz kenarında bisiklete binmek, özellikle kış aylarında hava güzel olduğu zaman çok popüler bir etkinliğe dönüşen Kuveyt’te, aşırı sıcak hava yüzünden insanların işe giderken kullandığını görmek pek mümkün olmuyor.

Ancak 41 yaşındaki Fransız sakin Nadal Casenove, her mevsimde işe bisikletle giden sakinlerden bir tanesi. Bisikletin ofise ulaşmak için daha hızlı bir yol ve de bir egzersiz biçimi olduğunu ifade eden Casenove, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Çoğu gün ofise gitmek için bisikleti kullanıyorum fakat bazen yürümeyi seçiyorum. Bisikletle 10 dakika ve yürüme ile 15 dakika sürüyor. Çok nadiren işe arabayla gidiyorum çünkü trafik yüzünden 20-25 dakika tutuyor. Ayrıca bisiklet kullandığımda park alanı bulmak için vakit harcamak zorunda kalmıyorum ki park bulmak bazen 30 dakika alıyor. Çünkü ofisim her zaman park alanları ağzına kadar dolu olan şehir merkezinde bulunuyor.”

BİSİKLETİ İŞ YERİNE YAKIN OLANLAR İÇİN BÜYÜK FIRSAT

“Bneid El-Gar’da oturuyorum ve El Hamra Kulesindeki Şark’ta çalışıyorum, o yüzden yazın sıcaklığına katlanmak benim için kolay. Yaklaşık bir buçuk yıldır işe bisikletle gidiyorum. Seyahat kısa sürdüğü için resmi bir takım da giyebiliyor, ekstra kıyafet taşımak zorunda kalmıyorum. Kuveyt’e gelmeden önce Fransa’da eve dönerken bisiklete binerdim ve çok hoşuma giderdi. Bisiklete binmek vücudum için daha iyi ve trafik ve park açsından daha az stresli.”

“BAZEN BİSİKLETE BİNMEK TEHLİKELİ OLABİLİYOR”

“Bir keresinde bir sürücü bana neredeyse çarpacaktı ve yanımdan geçip benim orada olup olmadığıma bakma zahmetinde bile bulunmadan birden dönünce bisikletten düştüm. Burada insanlar yolda bisikletlilere alışık ve dikkatli değil. Ayrıca yollar deniz kenarında değilse bisikletler için uygun değil. Umarım yollardan sorumlu kurum bisiklet kullananların ihtiyaçlarını dikkate alır ve bisiklet kullanmak için pratik düzenlemeler yapar.”

“BİSİKLET ÇOK DA BAKIM İSTEMİYOR”

“Bisikletimi kaliteli olduğundan 1316 Dolar’a aldım. Her altı ayda bir tekerlekleri değiştiriyorum. İş için kullanmanın dışında bisiklete eşim ve çocuklarımla birlikte hafta sonu da biniyorum. Onların da bisikletleri var. İnsanların denemesini tavsiye ederim. Daha çok insan ulaşım aracı olarak bisikletleri kullanırsa yetkililer bunu bizim için daha kolaylaştıracaktır. Üstelik düzenli olarak egzersiz yapma yolu. İnsanları tedbirlerini alarak bisiklet kullanmaları için teşvik ediyorum.”

Kaynak: Kuwaittimes