Konya Mistik Müzik Festivali’ne Kuveyt ve BAE’den Yoğun İlgi

18.10.2018

Bu sene 15.’si düzenlenen Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali’ne özellikle körfez ülkelerinden gelen turistlerin ilgi gösterdiği ve 12 binden fazla izleyicinin katıldığı açıklandı.

DÜNYANIN EN SAYGIN MİSTİK MÜZİK FESTİVALİ

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, 15. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali sonuç raporunu açıkladı. Yarar, “Mevlâna’nın doğum yıldönümü anısına bu yıl 20-30 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen “15. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali, bugün dünyanın mistik ve geleneksel müzikler alanındaki en saygın festivalleri arasında gösterilmektedir.

47 ÜLKEDEN 715 SANATÇI KATILDI

Dünyanın çeşitli yerlerinden mistik müziklerin buluşma noktası hâline gelen “Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali” tüm dünyada izlenirliği her geçen gün artan mistik müzikleri tanıtmayı ve müziğin etkili gücü sayesinde toplumlararası etkileşimi arttırmayı amaçlamaktadır. Bu yıl 15’incisi düzenlenen Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali’ne şimdiye kadar 47 ülkeden 133 grup ile 715 sanatçı katılmış, her biri festival icrasından sonra birer gönüllü kültür elçisi olarak uğurlanmışlardır.

12 BİNDEN FAZLA İZLEYİCİ

11 gün süre ile gerçekleştirilen festivali çoğunluğu yabancı misafirlerden oluşan 12 binden fazla kişinin izlediğini kaydeden Yarar, “Festival münasebetiyle şehrimize ülkemizin farklı şehirlerinden gelen pek çok ziyaretçinin yanı sıra, İranlı misafirlerin dışında ABD, Kanada, Avrupa, Kuzey Afrika Ülkelerinden (Fas- Tunus), Lübnan, Basra Körfezi Ülkelerinden (Kuveyt, BAE) yüzlerce kişi iştirak etmişlerdir.

Festival münasebetiyle şehrimizde otel konaklamalarında geçen yıla (Eylül 2017) göre, yüzde 20 artış sağlanarak, otellerde doluluk oranı yüzde 90’nın üzerinde gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Meram