Abu Dabi Deniz Yaşamı İçin Yüzey Balıkçılığını Yasaklandı

Abu Dabi Çevre Bakanlığı, deniz yaşamını korumak için yüzey balıkçılık ağlarını yasaklıyor. Dugon gibi farklı su hayvanları için düzenlenen yasak, Aralık ayından itibaren geçerli olacak.

Abu Dabi’de balıkçıların su yüzeyinde kullandıkları balık ağı, hem balık rezervlerinin düşüşüne hem de düzinelerce dugon gibi farklı su hayvanlarının sebep oluyor.

Abu Dabi Çevre Ajansı tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, balık türlerinin ve rezervlerinin korunması için Aralık ayından itibaren ülkede yüzey balıkçılığı yasaklandı. Bu açıklamadan bir yıl önce İklim Değişikliği ve Çevre Bakanlığı deniz yaşamını korumak için dikey ağlarla balıkları avlayan yüzey balıkçılığını düzenleme kararı almıştı.

Bakanlık, Yasağın amacının ülkedeki balık rezervlerinde yaşanan düşüşü durdurmak ve dugon ve kurbağa gibi nesli tehlikede olan türleri korumak olduğunu ifade etti.

SON DÖRT YILDA 80’DEN FAZLA DUGON ÖLDÜ

Yasa dışı balıkçılık uygulamaları Abu Dabi’de son dört yılda 80’den fazla dugonun ölmesine neden oldu. Dugonlar genellikle ticari balıkçılar, eğlence tekneleri ve yatlar tarafından kullanılan ağlarda boğulmuş olarak bulunuyor.

Çevre Ajansı’na göre, Emirlik Avustralya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci dugon grubuna ev sahipliği yapıyor ve tehdit altında olan türlerin korunması gerekiyor.

Müfettişler ani kontroller yapıp dugonları tuzağa düşüren ağları kullanan balıkçılara ceza yağdırıyor.

DUGONLAR NEFES ALMAK İÇİN SU YÜZEYİNDE BULUNUYOR

Denizayısı olarak da bilinen bu tür, deniz çayırı ile besleniyor ve su altında nefes alamıyor. O yüzden bir kaç dakikada bir su yüzeyine çıkmak zorunda kalıyorlar.

Ajans, türleri iyileştirmenin ve korumanın tüm sakinlerin sorumluluğu olduğunu ve bunun ülkenin ekosistemi açısından hayati önem taşıdığını söyledi.

Kaynak: The National