Abu Dabili Anne Otizm İle Hayvanlar Arasındaki Bağa Sahip Çıkıyor

Otizm ile hayvan zulmü arasında bağ olduğuna ilişkin yanlış fikirleri şiddetle eleştiren Abu Dabili anne Khawla Barley, 11 yaşındaki otizmli oğlu ile köpeği arasındaki bağı örnek göstererek bu algıyı ortadan kaldırmanın mücadelesini veriyor.

Kontrol edilmeyen otistik bir gencin üç kediyi apartman camından attığı haberi sonrasında uzmanlar otizm ile zulüm arasında bir bağ olmadığını öne sürdü.

Olayla ilgili haberlerin ardından internet üzerinde belirli koşulları sağlamayan kişilere hayvan emanet edilip edilmemesi gerektiği konusu tartışılmaya başlandı.

HAYVANLAR OTİSTİK BİR ÇOCUĞUN SOSYALLEŞMESİNİ SAĞLIYOR

Oysa ki çalışmalar çoğu otistik çocuğun evcil hayvanlarla, özellikle de köpeklerle güçlü bağ kurduğunu gösteriyor. Bir araştırma da evcil hayvanla oynamanın otistik çocuğun sosyal becerilerini geliştirdiğini gösteriyor.

Abu Dabi’de bir kurtarma merkezinden yavru köpek almak isteyen Khawla Barley, 11 yaşında otizmli oğluna köpek almak isteyince merkez tarafından engellenmek istendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Barley, yöneticilerin “otizmli tüm kişiler saldırgandır” şeklindeki tutumlarıyla yanlış bir kanaat oluşturduklarını ve hata yaptıklarını ifade etti.

Otizmli kişilerin bedava ya da düşük maliyetli sanat, müzik ve spor atölyelerine erişimini sağlama amacı güden yardım kuruluşu Goals UAE’nin kurucusu ve yöneticisi Barley, merkezin bu tutumuna karşı ülkenin evcil hayvan edinme görevlilerinin desteği ile köpeği geri vermeyi reddetti.

Birkaç ay sonra oğlu Abdullah ve köpek yakın bağ kurduğunu ifade eden Barley konu ile ilgili şunları söyledi:

“Şok olmuştum… Çünkü kurtarılmış köpek oğlumla saatler geçirmiş ve o kişi onları beraber görmüş. Merkezden ev ziyaretine geldiler ve bir hayvan edinme gününde birlikte üç saat geçirdik. Haftalar sonra köpeği geri istediklerini söylediler. Korkunçtu. Bizim daha önceden kedilerimiz de olduğundan bana bu çılgınca geldi ve neden bilmiyorum oğlum o kediler için ilgi odağı olmuşu.”

OTİSTİK ÇOCUKLARIN YÜZDE 94’Ü HAYVANLARLA GÜÇLÜ BİR BAĞ KURUYOR

2014’te yapılan bir araştırma, otistik çocukları ve bir köpeği olan ebeveynlerin yüzde 94’ünün çocuklarının bu hayvanlarla güçlü bağ kurduklarını söylediğini ortaya çıkardı. Köpekleri olmayan ailelerde bile 10 aileden 7’si çocuklarının hayvanlara etkileşim içerisinde olmaktan hoşnut olduğunu söylüyor.

Barley son olarak açıklamasında “İnsanların hayvanlara karşı bir baskı oluşturmadığı fark etmeleri önemli. Abdullah sabah herkesten öce kalkıp köpeği uyuma odasından çıkaran, onu besleyen ve onu avluya çıkaran kişi. Çoğunu da kendi başına yapıyor. Finn’e bakmak konusunda oldukça yetenekli. Çok güzel bir ilişkileri var. Fakat insanlar çok aşağılayıcı olabiliyor. Bizim özel olimpiyatlarımız var, tüm BAE Liderliği kapsayıcılığı ve özürlü haklarını destekliyor fakat çoğu insan bunu anlıyor gibi görünmüyor” dedi.

Kaynak: The National