Karkaş: İsveç Anlaşması Husilerin Gerçek Yüzünü Ortaya Çıkardı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Yemen konulu İsveç anlaşmasının avantajlarından birinin, Husilerin bütün eylemlerini ortaya koyarak, uluslararası toplum önünde gerçek yüzlerini ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Hudeyde anlaşmasına yönelik ihlallerin devam etmesi ve limandan çekilme oyununun açığa çıkmasının Husilerin pozisyonunu zayıflattığını dile getirerek, “Husiler, Hudeyde şehri ve limanından ayrılmalarını öngören anlaşmaya uymaktan kaçınıyor gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Husilerin bu açık yaklaşımının, Husilerin suçlu tabiatını uluslararası toplum önünde belgelediğine dikkat çeken Karkaş, bu umutsuz girişimlerin en nihayetinde başarılı olamayacağını dile getirdi.

Husilerin Hudeyde limanını insani yardımlara açmayı reddetmesinin, Yemen’de yardım ve insani çalışmaları engellediklerinin açık bir göstergesi olduğuna dikkat çeken Karkaş, Husilerin bu eylemlerinin siyasi pozisyonlarını zayıflattığını da belirtti.

Kaynak: Şarkul Avsat