Kral Selman, Bazı Prens ve Alimleri Kabul etti

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Yüksek Alimler Heyeti ve bazı Prensleri kabul etti. Kral, ardından Sağlık Komisyonu’nun kararlarını onayladı.

Selman bin Abdulaziz, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda, Suudi Arabistan Baş Müftüsü’nün yanı sıra bazı Prens ve alimler ile bir araya gelirken, Suudi Arabistan Sağlık Komisyonu tarafından alınan bir takım kararları da onayladı.

SAĞLIK ALANINDA BAZI KARARLAR ALINDI

Alınan kararda, tüm sağlık sektörlerinde laboratuvar ölçüm birimlerinin kullanımının standartlaştırılması ve hastanelerin kalp krizi vakası alabilecek kapasiteye, yetkinliğe ve donanıma sahip hale getirilmesi yer aldı.

Komisyonun Genel Başkanı Dr. el-Azami, ayrıca Hub & Spokes sistemi ile işbirliği programlarını aktive edileceği bilgisini vererek, programın iki aşamada uygulanacağını açıkladı.

ULUSAL SAĞLIK MERKEZİ KURULMASI KARARLAŞTIRILDI

İlk aşamanın, Arar, Medine ve Asir’deki ihtisas hastanelerinde onkoloji birimlerine bağlama olduğunu aktaran Dr. el-Azami, ikinci aşamanın ise, diğer ihtisas hastaneleri tarafından en fazla sevk alan bölgeler için bir çalışma planı sunmak olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Sağlık Komisyonu, aynı zamanda her bölge için ihtiyaç ve kriterlere uygun olarak, radyolojik ve siklotron cihazların alımının kontrol edilmesi için bir mekanizma oluşturulmasına karar verdi.

Bunların yanı sıra Komisyona bağlı olmak üzere Ulusal Sağlık Bilgi Merkezi kurulması da kararlaştırıldı.

Kaynak: Şarkul Avsat