Hubara Kuşları BAE’ye Emanet

05.11.2018

BAE, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Hubara kuşunu korumak için Abu Dabi, Fas ve Kazakistan’da üretim merkezi açtı. Şimdiye kadar 400 binden fazla Hubara üretildi. BAE, Uluslararası Hubara Zirvesine de evsahipliği yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri, soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Hubara Kuşu’nu kurtarmak için iddialı bir program yürütüyor.

Üst düzey bir yetkili, bu kuş türünün korunması için uzun vadeli bir programın olduğunu ve bu programın 17 ülkede özellikle kırsal bölgede yaşayan insanlara ekonomik fayda sağladığını belirtti.

BAE’de, Hubara kuşunun korunması için 17 ülkeden 70 delegenin katıldığı Hubara zirvesi düzenlendi. Zirvede bir konuşma yapan BAE İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı Dr. Thani Bin Ahmad Al Zeyoudi, Hubara Koruma Programı’nın birçok ülkedeki ekosistemler üzerinde olumlu etki oluşturduğunu, tarım işçileri ve çiftçilerin geçimini kolaylaştırdığını bildirdi. Bakan Al Zeyoudi, “BAE akılcı liderliği ile ekonomik ve sosyal kalkınma ile kültürel, sosyal ve çevresel mirasın korunması arasındaki dengeyi sağlamak için çaba sarf ediyor” dedi.

BAE’nin kurduğu Uluslararası Hubara Koruma Fonu (IFHC) Abu Dabi, Fas ve Kazakistan’da üç Hubara üretim merkezi kurdu. Bu merkezlerde yılda 50 bin Hubara üretiliyor. Üretilen kuşlar sonrasında doğal yaşamlarına bırakılıyor.

IFHC başkan yardımcısı Muhammed Bin Ahmad Al Bowardi , fonun bugüne kadar 400 binden fazla kuş üretmeyi başardığını ve bugüne kadar 300 binden fazla kuşun doğaya bırakıldığını açıkladı.

IFHC’nin genel müdürü Majid Al Mansouri şöyle konuştu: “Bu toplantu, hubara kuşunun merkez alındığı, üst düzey yetkililerin toplandığı ilk buluşmadır; Sadece kolektif uluslararası çabalarla, vahşi yaşamdaki Hubaralar için sürdürülebilir bir gelecek sağlayqabiliriz.

Kaynak: Gulfnews