Dubai Korosu Engelli Şarkıcılara Parlama Şansı Veriyor

Emirlik’in dört bir yanından gelen engelli çocuklar, Noel ve Olimpiyat ruhunu yansıtmak için şarkılarla bir araya geldiler. Aileler, oluşturdukları koro ile çocuklarına güven aşıladıkları için EnSENble kurumuna şükranlarını dile getirdiler.

Dubai EnSENble korosu tarafından oluşturulan BAE’nin ilk engelliler korosu, bir kaç aylık programıyla unutulmaz bir konser verdi.

6 ila 23 yaş arasındaki 30 kişiden oluşan EnSENble korosu “Rudolph’ın Kırmızı Burun Geyiği” parçasını coşkulu bir şekilde yorumlayıp festival boyunca bir dizi şarkılarla başarılı bir performans sergiledi. Gözler şimdiden önümüzdeki yıl Abu Dabi’de düzenlenecek olan Dünya Özel Olimpiyat oyunlarına çevrildi.

Küresel etkinlik, özel ihtiyaçları olan binlerce sporcunun sportif yeteneklerini sergileyebilmeleri için uygun bir sahne ayarlanacak ve böylece insanlar kendi engellerini başarılı bir şekilde aşmış olacaklar.

BAE hükümeti, “kararlı insanlar” olarak adlandırdığı engelli bireyler için uyum, eğitim ve istihdam programları yoluyla imkan sağlama çalışmalarına öncülük ediyor.

MÜZİK VE SPORUN ÇOCUKLAR ÜZERİNDE İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİ

Dubai’deki Kanada Üniversitesi’ndeki Koro ve Müzik Koordinatörü Eş Kurucusu Rivan Mager, sekiz yıl önce BAE’ye geldiğinden beri özel ihtiyaçları olan çocuklara müzik eğitimi veriyor.

2016 yılında, Bay Mager ve Kanada Üniversitesi’nde bir spor koordinatörü olan meslektaşı Dusan Popovic, çocuklarla müzik ve spor yoluyla çalışmaya başladı ve bu çalışmaların çocukların yaşamları üzerindeki olumlu etkisini olduğunu gördüler.

Mager, “koronun bir parçası olmak öğrencileri sakinleştiriyor ve koro onlar için bir terapi yöntemi oluyor. Ebeveynlerin topluma geri vermek istediklerinde ödeme yapmak zorunda kalmayacakları bir şey sunmak istedik” dedi.

13 FARKLI MİLLETTEN KATILIM SAĞLANIYOR

Hint, Pakistan, Amerika, Güney Afrika ve Sırp dâhil olmak üzere 13 farklı milletten oluşan aileler, her Perşembe günü Abu Dabi, Şarka, Acman ve Dubai’den çocuklarını Kanada Üniversitesi’ne getiriyor.

Mager, koronun zorluklara bakmaksızın başkalarına ilham vermeye devam edeceğini ve neler başarılabileceklerini herkese göstereceğini inanıyor.

Kaynak: The National