6 Durakta Umman’ın Başkenti Maskat

09.11.2018

Umman’ın başkenti Maskat’ta sizi ateşi sönmeyen bir güneş, zengin bir sualtı yaşamı, renkli bir kafe kültürü ve göz kamaştırıcı yapılar bekliyor.

Food and Travel’ın Kasım ayı dergisinde Umman’ın Maskat şehrini konu alan Stephanie Dobrijevic, altı bölgenin doğal güzelliklerini sunuyor:

Sultan Kâbus Büyük Camii

Maskat, Umman’ın en ünlü İslami yapılardan bazılarına ev sahipliği yapıyor. Olağanüstü Sultan Kâbus Büyük Camii, pencereleri, beyaz mermer zemini ve .50 metre yüksekliğindeki altın kubbesiyle cami gerçek bir mimari güzellik.

Muttrah Souk

Muttrah Souk’un günlük kokan dar geçitlerinde dolaşmak isterseniz, geleneksel lama yününden kaşmir, Umman gümüşü ve halılar satan rengârenk tezgahlar bulacaksınız. Pazar çıkışı baharatlı sütlü çay içerek yorgunluk atabiğlirsiniz.

Al Alam Sarayı

1972 yılında inşa edilen Al Alam Sarayı, 16’ncı yüzyılda yapımış bir hisarla çevrili. Geleneksel ahşap balkonlar Umman’ın geçmişini canlı tularken mavi ve altın-mantar rengi sutunlar yapıya fütürist bir görünüm veriyor.

Tehe Tehe

Nargile, tüm Orta Doğu’da olduğu gibi burada da popüler bir vakit geçirme biçimi. Lokal kafeler nargilenin yanı sıra lezzetli buzlu meyveli içecekler ikram ediyor. Otantik yemekler tatmak için kentin popüler mekânlarından Tehe Tehe’ye gidebilirsiniz.

The Chedi Muscat

Güne dinç başlamak ya da dönüşle yorgunluk atmak için yüzmek isleyenler, 103 metreyle bölgenin en uzun havuzuna sahip The Chedi Muscat’ta konaklayın. Nötr tonlar ve koyu aksamlar, Al Hajar  Dağları, Umman Körfezi’nin kristal sularıyla hoş bir tezat oluşturuyor.

Coral Ocean Tours

10’u aşkın yunus türüne ev sahipliği yapan Arap Denizi, sualtı yaşamına merak duyanları tatmin edecek zenginlikle. Coral Ocean Tours’un iki saaltik cruise gezisine çıkarak şezlongunuzdan havada pirüet yapan dönücü yunusları görebilirsiniz.

Yazı: Stephanie Dobrijevic /Food and Travel Dergisi