BAE’de Ödül Alan Kitap Kurdu Kızın Hayali Erdoğan’ı Görmek

09.11.2018

BAE’de düzenlenen kitap okuma yarışmasında yüzlerce kişi arasında dördüncü olan Sudanlı omurilik hastası Ahed Halid, geldiği Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’la tanışacağı günü bekliyor.

Omurilik eğriliği yüzünden ülkesinde 3 ameliyat geçiren ve son çare olarak yaklaşık 6 ay önce Türkiye’ye gelen Sudanlı Ahed Halid, Dışkapı Hastanesi’nde tedavi görüyor. Tedavisi için eğitim hayatına ara veren Halid, birçok derece elde ettiği uluslararası kitap okuma yarışmalarına bu sefer de Türkçe diliyle katılmanın hayalini kuruyor.

BAE’de 2 GÜNDE 50 KİTAP OKUDU

Halid, BAE’de 2016’da düzenlenen, 21 ülkenin katıldığı Arapça kitap okuma yarışmasında 2 günde 50 kitap okuyarak dördüncü ve bu yıl Sudan’da düzenlenen yarışmada 2 günde 75 kitap okuyarak birinci oldu.

Türkçe öğrenmeyi ve Türkçe kitap okumayı da çok isteyen Halid, hastalığına rağmen Türkçe kursuna gitmeyi ihmal etmiyor.

“EN BÜYÜK HAYALİM ERDOĞAN’I GÖRMEK”

Halid, ilk kez tedavi için geldiği Türkiye’yi ve Türk halkını çok sevdiğini vurgulayarak, “Türkiye benim ikinci vatanım, Türk halkı merhamet sahibi, bütün mazlumlara kucak açıyor. Dünyada benzeri olmayan örnek bir ülkeye sahipsiniz. Allah sizi korusun” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a büyük sevgi beslediğini anlatan Halid, “(Erdoğan) Gerçek bir lider ve dünyaya örnek olacak nitelikte bir Müslüman. En büyük hayalim Erdoğan’ı görmek” dedi.

Kaynak: AA