Dubaili şirketlerden mesai saatlerine fitness ayarı

08.11.2018

Dubai’de bazı şirketler çalışanlarının spor yapmaya zaman bulabilmesi için mesai saatlerine ayarlamaya gitti. İsteyenler işe geç gelebiliyor ya da işten erken çıkabiliyor.

“Zamanım veya motivasyonum yok.” Spor yapmayan insanlar için bunlar spor yapmayı reddedenlerin öne sürdüğü en yaygın iki bahane. Ancak Dubai’de bazı şirketlerin çalışanları için bu bahaneler ortadan kalktı. Şirketler mesai saatlerini çalışanlarının fitness yapmaları için yeniden düzenledi.

Dubai’de bir süreden bu yana Fitness Festivalleri düzenleniyor. Festivale katılanlar 30 gün boyunca her gün 30 dakikalık egzersiz yapıyorlar.

ARTIK BAHANELERİ YOK

Ancak bazı insanlar sağlıklı egzersizler yapmamak için direniyor. Dubai’deki bazı şirketler çalışanlarını fitness yapmaları için motive etmenin bazı yollarını bulmuş durumda. BAE merkezli Gulfnews bu yönde bir karar alan şirketleri araştırdı.

Küresel bir muhasebe ve danışmanlık firması olan Crowe, çalışanlarına fitness yapabilmeleri için imkanlar tanıyor. Bu firmada çalışanlar, işe yarım saat geç gelme veya işten yarım saat geç çıkma hakkına sahip. Bu uygulama “spor yapmaya zamanım yok” diyenlerin ellerinden bahanelerini alıyor.

“İNSANLAR ARTIK DAHA MUTLU”

Şirket yetkililerinden Zeyd Maniar, “Spor yapmak için zorluklara katlanmak, zaman ayırmak zorunda olmadıklarını personele ilettik. Şirket onlara bu zamanı ayırıyor. İnsanlarımıza yatırım yapıyoruz. Bu kararın şirkete bir maliyeti oldu ama şimdi üretkenliğin arttığını, insanların daha mutlu olduğunu ve daha az hastalanarak daha az izin aldıklarını görebiliyoruz” dedi.

“KİLO ALMAYA BAŞLAMIŞTIM”

Bu şirkette 100’den fazla personel çalışıyor. O çalışanlardan biri Lea Guimba. Dubai’ye taşınmadan önce aktif bir yaşam sürdüğünü söyleyen Guimba, Dubai’ye taşınmasının ardından işlerin değiştiğini anlattı:

“Dubai’de iş hayatına atıldıktan sonra kilo almaya başladım. Kalbimin zayıfladığını hissediyordum. Çalıştığım şirketin spor yapmaya imkan tanımak için çalışma saatlerini kısaltmasına minnettarım. Bu sayede her gün 30 dakika boyunca antrenmanımı yapabiliyorum. Üstelik şirket ücretsiz bir şekilde spor salonu üyeliği de sağlıyor”

Dubai’de Crowe’nin dışında bir çok şirket çalışanlarına benzer imkanlar sağlıyor.

Kaynak: Gulf News