Körfez heyetleri İDA için Türkiye’ye geliyor

08.11.2018

Türkiye’nin ilk yerli deniz aracının da görücüye çıkarılacağı 17. MÜSİAD EXPO’da, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Kuveyt ve Umman’dan gözlemciler yer alacak.

Türkiye’nin ilk yerli insansız deniz aracı İDA, MÜSİAD EXPO’da ziyaretçileriyle buluşacak. 21-24 Kasım 2018 tarihleri arasında CNR Expo İstanbul’da gerçekleşecek olan 17. MÜSİAD EXPO, farklı etkinliklere sahne oluyor. MÜSİAD EXPO kapsamında gerçekleştirilecek olan, savunma ve havacılık sektörünün geliştirilmesine yönelik üretilen iş ve hizmetlerin ziyaretçilere anlatılacağı High Tech Port’ta ilk yerli insansız deniz aracı İDA da sergileniyor. İDA, keşif ve gözetleme amaçlarının yanı sıra terörle mücadele, deniz sınırlarının korunması, düzensiz göç ile mücadele gibi alanlarda kullanılabilecek.

İnsansız olarak çalışabilen, oto pilot, otomatik rota konumlandırma ve dinamik konumlandırma sistemleriyle görev bilgisayarına yüklenilen rota üzerinde gidebilen aracı Kayacı Savunma Sistemleri geliştirdi. İDA, üzerinde herhangi bir mürettebat bulunmadığından ve otonom olarak çalışabilme özelliğinden dolayı, ağır deniz koşullarında ve mürettebatlı gemilerin görev yapamadığı koşullarda İDA görev yapabilecek.

KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN GÖZLEMCİLER GELECEK

BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman’ın da aralarında olduğu 17 ülkenin ordu ve savunma bakanlıklarıyla ve ekipman üreticileri ile ortak iş geliştirme görüşmeleri de High Tech Port’ta yapılacak

Kaynak: Yerel basın